Książkirecenzja książka

Pablo Escobar Pod Lupą – recenzja

Juan Pablo Escobar, syn największego barona narkotykowego z Kolumbii, Pablo Escobara, zdradza jego największe sekrety. Niedawno na polskim rynku wydawniczym ukazała się pierwsza jego książka Mój Ojciec Pablo Escobar, w której syn ukazał sylwetkę legendarnego ojca widzianą oczami dziecka. W najnowszej książce Pablo Escobar Pod Lupą zdradza on kulisy powstania największej potęgi narkotykowej na świecie.

Pablo Escobar nie wychodzi z mody. W Polsce znajomość jego osoby wzrosła za sprawą serialu Narcos produkowanego przez Netflix. Choć możemy oglądać już kolejne sezony, a akcja przenosi się do Meksyku, to najbardziej emocjonujące były właśnie te z udziałem Escobara, w którego znakomicie wcielił się Wagner Moura. Z czasem zaczęły się pojawiać kolejne publikacje na jego temat, aż wreszcie głos zabrał nawet jego syn.
Wydawać się może, że na temat Escobara powiedziane zostało już prawie wszystko. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że syn króla kokainy może mieć jeszcze do powiedzenia coś o czym świat nie słyszał, a pewne wydarzenia przedstawić z całkiem innej perspektywy. Autor gromadzi więc wiele istotnych faktów, historii i epizodów z działalności swojego ojca ukazując je przez pryzmat rodziny i wojny, którą żyła Kolumbia trzydzieści lat temu.

Porusza wiele spraw, które w różnych kręgach i dla niektórych osób nawet dzisiaj budzą wiele skrajnych emocji. Mówi o morderstwie informatora DEA Barry’ego Seala, o zabójstwie Diego Lary, zdobyciu Pałacu Sprawiedliwości, zamachu terrorystycznym na samolot, związków z wywrotową komunistyczną grupą M-19. Poza tym pisze szczegółowo o handlu kokainą, zyskach i międzynarodowych układach korupcyjnych.

Pablo Escobar Pod Lupą to historia nie tylko jednego człowieka. Jest to historia Kolumbii i ogromnej części Ameryki Południowej pisana przez pryzmat jednostki waśnie. Człowieka, który zapisał się na kartach historii, ale nie jako bohater, ale jako narkotykowy baron, za którego bogactwem stoi śmierć setek tysięcy osób. W wielu kręgach wręcz mitologizowany, jest odpowiedzialny za serię mrocznych wydarzeń, o których wielu chciało by zapomnieć.

Pablo Escobar Pod Lupą
Autor: Juan Pablo Escobar
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: biografia, literatura faktu
Data wydania: listopad 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.