Książkirecenzja książka

Gorefikacje III – recenzja

Horror ekstremalny jako gatunek nie jest u nas popularny, choć otwarcie trzeba powiedzieć, że swoje rzesze fanów ma. Każdy przecież choć odrobinę lubi się bać. Jeżeli zaś do lęku dołożymy kilka innych mocnych elementów to w efekcie dostajemy gore, bizarro i science-fiction przepełnione groteską i absurdem w oparach mroku, zła, obrzydliwości i tego wszystkiego, co autorom trzeciej części Gorefikacji mogła podsunąć wyobraźnia.

Trzeci tom tej szokującej antologii ukazał się w formie papierowej, a to za sprawą wydawnictwa Dom Horroru, które zebrało dwadzieścia mocnych i odrażających, choć jakościowo bardzo różnych opowiadań i złożyło w jedną całość. W efekcie zbiór ten oferuje potencjalnym fanom grozy kilka godzin niesamowitej wyprawy do świata niewyobrażalnych dziwów, strachów okrytych mrokiem, grozą i… fekaliami.

Nie ma tu jednakowych historii. Każde opowiadanie jest inne zarówno tematycznie jak i jakościowo. Z całości oczywiście wyłania się pewien jednolity obraz tego, co kształtuje współczesną grozę ekstremalną. To również obraz zmian w gatunku na przestrzeni lat. Czy są to dobre zmiany, każdy musi ocenić sam.
Generalnie nie wszystkie opowiadania muszą przypaść nam do gustu. Tematycznie bowiem mamy tu wszystko – od morderczych krabów przez okrutne eksperymenty w psychiatryku, po gwałty i kanibalizm. Każdy fan tego typu ekstremy znajdzie tu coś dla siebie. Już pierwsze opowiadanie Grahama Mastertona potrafi mocno zaszokować, choć bardziej stawia na dramatyzm niż na gore. Największy dar ukazuje bowiem tragiczną historię pewnej pary, której miłość nie przetrwała tragicznego wypadku.

Drugie opowiadanie Adama Deka Diabelski Eksperyment zaprasza nas w zupełnie inne rejony. Jest brudno, mrocznie i tajemniczo. Czytelnik odnajduje się w środku pewnego enigmatycznego zdarzenia, które prowadzi nas przez zaułki miasta pokazując nie tylko efekty diabelskiego eksperymentu, ale i cały otaczający nas wszechobecny brud.

Dalej mamy mnóstwo absurdu, tandety, okrutnych i niewyobrażalnych zdarzeń. Edward Lee zabiera nas do piekła w Mieście Szóstek. Karolina Kaczkowska w Pigułce Miłości znajduje remedium na potencję i depresję. Efekt jest szokujący. Piotr Sawicki opowiada o postapokaliptycznym świecie cyborgów i kanibali. Nie brakuje też wątków więziennych, tortur i tajnych eksperymentów. Pojawia się nawet wątek morskich potworów. Jedno jest pewne: 18+ obowiązkowe.

Gorefikacje III to antologia niesamowita, niejednoznaczna i niejednolita. Dwadzieścia opowiadań, z których każde uderza w inne tony. Teksty te kreślone są wszystkim, co najgorsze, najmroczniejsze i najbrutalniejsze. Delikatności tu nie doświadczymy, a w trakcie lektury żołądek lepiej mieć pusty. Tylko dla odważnych. Nie każdy może wejść do tego świata, bo z niego nie ma już odwrotu.

Gorefikacje III
Autorrzy: Graham Masterton, Edward Lee, John Everson, Monica J. O’ Rourke, Guy N.Smith, Shane McKenzie, C.V. Hunt, Tomasz Czarny, Anna Musiałowicz, Karolina Kaczkowska, Marek Ścieszek, Maciej Szymczak, Piotr Sawicki, Marcin Piotrowski, Kazimierz Kyrcz Jr., Dawid Kain, Norbert Góra, Piotr Straczyński, Adam Deka, Rafał Christ
Wydawnictwo: Dom Horroru
Gatunek: horror, gore, bizarro fiction, fantastyka, hardcore horror
Data wydania: październik 2018

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU DOM HORRORU:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.