Książkirecenzja książka

Żona Wyklęta. Anna Śnieżko – recenzja

Władysław Grudziński „Pilot”, był jednym z żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego z władzą ludową. Należał do oddziału jednego z bardziej rozpoznawalnych Żołnierzy Wyklętych – Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Można go kojarzyć z filmu Historia Roja, gdy w jednej ze scen trzej otoczeni przez KBW partyzanci, nawzajem strzelają sobie w skroń. Jednym z nich był właśnie Władysław Grudziński. Zakopany w bezimiennym grobie, na wiele lat został zapomniany. Ostatnie lata jednak przywracają pamięć o tych zapomnianych bohaterach, a wśród nich o „Pilocie”.

Książka Anny Śnieżko opowiada o losach dwójki młodych ludzi. Jednym z nich jest wspomniany „Pilot”, a drugą jego ukochana Anastazja. Przez długi czas spotykają się potajemnie, często igrając ze śmiercią. Planują ślub. Niestety „Pilot” ginie w obławie. Jego historia, jego niezłomna walka się kończy. Wtedy jednak zaczyna się walka dla Anastazji. Trafia do więzienia i torturami UB zmusza ją do przyznania się do związku z „Pilotem”, a co wiąże się ze znajomością z samym „Rojem”. Anastazji nie jest jednak w stanie nic złamać. Potrafiła przetrwać katusze UB, proces, wiezienie. Po kilku latach wyszła na wolność i ułożyła sobie życie. O swoim lotniku jednak nigdy nie zapomniała.
Ciekawa i dramatyczna historia, zakończona śmiercią bohatera jest tylko jedną stroną medalu. Mało kto wie, że w tych najczarniejszych czasach, pełnych ludzkich tragedii zrodziła się miłość, która przetrwała wszystko, nawet śmierć nie była wstanie jej zakończyć. Tak naprawdę o tym jest ta książka. Reszta jest tylko otoczką, która ma na celu ukazanie tragizmu tych osób i nie tylko. Między wierszami dla skontrastowania, dla prawdziwej miłości pojawia się również jej zaprzeczenie. Miłość może przetrzymać wszystko, ale jej zaprzeczenie może być źródłem tragedii.

Z książki Anny Snieżko wyłaniają się obrazy czasów stalinowskich. Miłość, poświęcenie, oddanie, bohaterstwo, patriotyzm, przyjaźń skontrastowane zostają ze zdradą, oszustwem, zniewoleniem i strachem. Smutna i tragiczna historia jest tak naprawdę opowieścią pełną nadziei. Daje poczucie, że wśród negatywnych postaw społecznych są ludzie, dla których liczą się pozytywne wartości i nic nie jest ich w stanie złamać.

Żona Wyklęta to piękna historia, której największym atutem jest prawdziwość. Nie została wymyślona przez scenarzystów i pisarzy. Napisało ją bowiem samo życie, a jak wiemy, dzięki temu jest całkowicie nieprzewidywalna. Gdy jedna walka się kończyła, druga się zaczęła. Jedna i druga jednak w swoim poświęceniu przysłużyła się ojczyźnie i jej obywatelom. Po tylu latach można je wreszcie usłyszeć i podziękować bohaterom za ich poświęcenie.

Żona Wyklęta. Kobieta, która kochała Żołnierza Niezłomnego
Autorka: Anna Śnieżko
Wydawnictwo: Zank. Horyzont
Gatunek: Literatura faktu
Data wydania: 26 lutego 2018

 

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.