komiksrecenzja komiks

Dozorca. Nie Wszystko Złoto – recenzja

Dozorca. Nie Wszystko Złoto to kolejna propozycja od Non Stop Comics, której autorem jest Bartosz Sztybor, dobrze znany w Polsce scenarzysta oraz rysownik Ivan Shavrin. Oddają oni w nasze ręce niesamowitą graficzną opowieść, w której pokazują, że czasami nawet coś najzwyklejszego może mieć drugie dno. Niesamowite, fantastyczne i groźne. A wszystko to w dziwnej, tajemniczej, momentami wzbudzającej lęk oprawie.

Bohaterem jest Dot, który wiedzie lekkie życie bez żadnych zobowiązań. Pewnego razu wraz z kumplami znajdują oderwaną rękę, po jej dotknięciu Dot dostaje dziwnych wizji. Okazuje się, że zostaje wybrany na kolejnego Dozorcę. W każdej dzielnicy bowiem pełni swoje obowiązki Dozorca, który poza podstawowymi zadaniami, jak sprzątanie i dbanie o publiczną przestrzeń, zabija również potwory, które atakują zwykłych mieszkańców. Jedną z nich jest Kathy Wilkes. Niestety nie zostało jej dużo czasu. Musi więc wyszkolić swojego następcę. Wybór pada na Dota.

Dozorca to klasyczne urban fantasy w konwencji powieści graficznej. Nie brakuje tu jednak mnóstwa akcji, gangsterki i całej masy niesamowitych przygód. To właśnie na nich bazują twórcy tej historii, w której sama fabuła schodzi jednak na boczny plan. Twórcy stawiają na brutalność utrzymaną w klimatach młodzieżowych i chyba do takiego targetu jest głównie skierowana.

Świadczyć może o tym nie tylko sama historia, która jak wspomniałem do skomplikowanych nie należy, ale i szata graficzna. Brakuje w niej przede wszystkim szczegółów. Kreska na pierwszy rzut oka jest bardzo niechlujna. Jest to jednak mylne wrażenie, gdyż z każdą stroną zaczynamy dostrzegać piękno tej pobieżnej niedbałości. Poza tym bohaterami są młodzi ludzie, którzy identyfikują się z kulturą ulicy i zachowują się zgodnie z jej regułami. Nie brakuje tu więc luzactwa, przekleństw i hip-hopu osadzonego w wielkomiejskiej scenerii.

Dozorca. Nie Wszystko Złoto to opowieść intrygująca i wciągająca. Zachwyca przede wszystkim szatą graficzną. Pozytywne wrażenie robi też pełna dynamizmu akcja, która nie zmusza czytelnika do zamyślania się nad wydarzeniami. Dzieje się tak dzięki okraszeniu kadrów krótkimi dialogami. Całość zaś mimo początkowych zgrzytów robi naprawdę dobre wrażenie i sprawia, że z niecierpliwością czekamy na kontynuację.

Dozorca: Nie wszystko złoto
Twórcy: Bartosz Sztybor, Ivan Shavrin
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, urban fantasy
Data wydania: 12 września 2018

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.