komiksrecenzja komiks

Giant Days tom 3 – recenzja

Bycie miłą nic nie kosztuje to tytuł trzeciej odsłony komiksu młodzieżowego Giant Days autorstwa Johna Allisona. Esther, Susan i Daisy kontynuują swoją studencką przygodę odkrywając jej kolejne smaki – nierzadko gorzkie, ostre i nieprzyjemne, ale przecież jak to w życiu – bo to przecież komiks obyczajowy – będzie też miejsce na słodycz.

Zaczynamy jednak od Eda, przyjaciela dziewcząt, który pakuje się w kłopoty związane z pisaniem do gazetki studenckiej. Jedna ze spraw szybko zaczyna prowadzić do konfliktu, który bohater odczuje szczególnie. Zwłaszcza, że przy okazji wdał się w romans ze starszą koleżanką. I na tym polu odczuje, że życie to nie bajka, a pierwsze seksualne doświadczenia wcale nie wyglądają tak, jak w kolorowych magazynach.

Tymczasem nasze urocze bohaterki rzucają się w wir studenckiego życia pełną gębą – niekończące się imprezy i zaglądanie do wszystkich barów w mieście, kolejne randki z pewnością ubarwiają ich młode życia, ale dziewczyny również szybko odkrywają także mroczniejszą stronę takiej postawy. Naprawdę warto chwalić Allisona za jego komiks, ponieważ potrafi pisać z olbrzymim wyczuciem i subtelnością o sprawach ważnych, bez moralizatorstwa, a jednak tak, by do młodych ludzi dotrzeć. Dobrze ich rozumie, a co jeszcze bardziej zaskakujące – zdaje się rozumieć też młode dziewczyny.
Potrafi wiec uchwycić, tak jak w przypadku Eda i jego doświadczeń seksualnych, także kwestie związane z macierzyństwem. Dalej bardzo wyraźnie przedstawia także chęć władzy i dominacji w społeczności młodych ludzi. Ale jak wspomniałem nie ma tu grożenia palcem. Autor pokazuje upadki swoich bohaterów, jednoznacznie wskazuje ich błędy, które mogą być ujęte niejako ku przestrodze czytelników. Zarazem jego sympatia do nich jest niewzruszona. Nie ocenia, jedynie pokazuje, ale jestem pewien że na przestrzeni kolejnych tomów wyprowadzi bohaterów z każdego bagna.

Jest też w trzecim tomie, podobnie jak w poprzednich, mnóstwo takiego prostego, niewymuszonego humoru. Cała atmosfera tej historii wykazuje się dużą ilością ciepła. Myślę sobie, że pięknie dałoby się tę fabułę przełożyć na znakomity serial młodzieżowy, w którym dzieciaki smakujący studenckiego życia mogliby się przeglądać jak w lustrze.

Giant Days 3. Bycie miłą nic nie kosztuje
Autor: John Allison
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Gatunek: Obyczajowy
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: kwiecień 2018

 

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.