Książkirecenzja książka

Orły nad Europą. Adam Zamoyski – recenzja

O dzielnych lotnikach, którzy w czasie II wojny światowej walczyli u boku aliantów słyszał chyba każdy. Najbardziej znana jest historia legendarnego Dywizjonu 303, którego losy przedstawił Arkady Fiedler, a które doczekały się dziś dwóch kinowych filmów. Oczywiście polscy lotnicy nie tylko walczyli pod niebem Wielkiej Brytanii, choć ten rozdział jest najbardziej znany, szczególnie, że wkład w zwycięstwo tam jest nie do podważenia.

Nic więc dziwnego, że publikacji ukazującej Polaków walczących na różnych frontach dwojny jest sporo. Wśród nich wyróżnia się książka Adama Zamoyskiego Orły nad Europą. Oczywiście nie wyróżnia się ona odkrywczymi faktami historycznymi, ale zawiera solidną porcję tych faktów i ciekawostek dla każdego, kto interesuje się tym tematem.

Książka, nie licząc krótkich dygresji na temat początków polskiego lotnictwa, dotyczy głównie okresu II wojny światowej. Ukazuje losy polskich lotników biorących udział w bitwach we Francji i na Bałkanach, ale jak już wspomniałem najwięcej miejsca poświęca bitwom naszych rodaków na terenie Wielkiej Brytanii. Zamoyski przedstawia losy całych dywizjonów, ale również poszczególnych pilotów, czy mechaników. Książka poza ukazaniem wielu faktów zawiera mnóstwo wspomnień i rozmów z osobami pamiętającymi tamte czasy. Dzięki czemu z całości wyłania się bardzo szczegółowy i emocjonujący obraz omawianego okresu.
Książka Zamoyskiego nie jest w formie suchym przedstawieniem faktów, choć w wielu miejscach autor na nich bazuje. Jest to jednak tylko element całości, z której aż wylewają się emocje i ludzkie dramaty. Poza istotnymi wydarzeniami i wielkimi bitwami autor prezentuje również życie codzienne polskich bohaterów. Mocno zarysowany zostaje także stosunek do nich lokalnej ludności, władz, czy przełożonych. Przyjaźń skontrastowana jest z wrogością. Akceptacja z odrzuceniem. Te skrajne emocje tylko podgrzewają fakt, że polscy lotnicy mieli ogromny wpływ na losy wojny.

Orły nad Europą to historia piękna, nakreślona radością, dumą, brawurą, ale i smutkiem. Jest to pozycja skierowana dla osób, które chcą poznać historię polskiego lotnictwa w czasie II wojny światowej. To opowieść o pilotach, którzy dzielnie i z brawurą walczyli o wolność Polski u boku aliantów. Opowieść o poświęceniu, ale i odrzuceniu. O niesprawiedliwości jaka ich spotkała. Zasłużona nagroda w postaci troski o pamięć przyszła zdecydowanie za późno.

Orły nad Europą
Autor: Adam Zamoyski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: sierpień 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.