KsiążkiKsiążki nowości

Warszawa lat 30-tych. Tu morderstwo zatuszować niezwykle łatwo

Już 3 października odbędzie się premiera najnowszej powieści nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru Grzegorza Kalinowskiego. „Śledztwo ostatniej szansy” to opowieść o mieście, w którym zbiegi okoliczności nie istnieją, a morderstwo zatuszować można niezwykle łatwo – trzeba tylko być wystarczająco wpływowym. To Warszawa lat 30-tych. Autor z reporterskim zacięciem oddaje realia przedwojennej Warszawy i odmitologizowuje obraz II Rzeczpospolitej. Polska z książki Kalinowskiego opanowana jest przez szpiegów obcych wywiadów, posiada słabą i źle zarządzaną armię, rozsadzają ją od środka konflikty polityczne. To państwo słabe, prężące muskuły tylko na pokaz.

W mieście pełnym agentów obcych wywiadów i zakulisowych politycznych rozgrywek zbiegi okoliczności nie istnieją, a morderstwo zatuszować można niezwykle łatwo. Trzeba tylko być wystarczająco wpływowym. „Śledztwo ostatniej szansy” to klimatyczny kryminał. Pogoń za mordercą, ukazane z reporterskim zacięciem realia Warszawy roku 1931 i odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej. Nowa powieść nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru Grzegorza Kalinowskiego ukaże się już 3 października.

„Świadkowie tego wypadku słyszeli po huku motoru, że pilot do ostatniej chwili próbował wyrównać maszynę, zwiększając lub zmniejszając na przemian obroty silnika, lecz było już za późno” – pisał „Kurier Poranny” w marcu 1931 roku. W katastrofie zginął wybitny polski konstruktor Zygmunt Puławski. Wypadek? A może zamach? Sprawę otrzymuje podkomisarz Kornel Strasburger. Jej rozwiązanie to jedyna szansa, aby wraz ze swoimi ludźmi nie został zesłany na prowincję. Ale czy kojący smutki w alkoholu po odejściu ukochanej szef Brygady XI Specjalnej Urzędu Śledczego będzie w stanie wygrać nierówną walkę z silniejszymi od siebie?

Mimo ówczesnej (i dzisiejszej) propagandy sukcesu, Polska roku 1931 to państwo pełne słabości, prężące muskuły tylko na pokaz. Opanowane przez szpiegów obcych wywiadów, posiadające słabą i źle zarządzaną armię, rozsadzane od środka przez konflikty polityczne. Grzegorz Kalinowski łączy wydarzenia historyczne (często mało znane) z fikcyjnym śledztwem. Nic dziwnego, że jego powieść to wielopoziomowa fabularna gra, która zapewni czytelnikowi zarówno przyjemność, jak i wiedzę.

Kto odpowiada za mnożące się zamachy na wybitnych polskich konstruktorów? Kolejni zdrajcy w sztabie generalnym, gospodarze modnych salonów, a może żydowscy komuniści, z których Sowieci stworzyli oddział dywersyjny? By rozwiązać tę sprawę Strasburger musi przekraczać granice prawa, poznać najskrytsze sekrety warszawiaków, zbadać historię własnej rodziny i ludzi bardziej tajemniczych niż chasydzi oraz poznać największe tajemnice wywiadu. To, co kryje się za zamachami, zaskoczy wszystkich!

Grzegorz Kalinowski – autor powieści kryminalnych i sensacyjnych osadzonych w realiach II Rzeczypospolitej, m.in. „Śmierć frajerom” i „Pogromca grzeszników” (nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru; pierwsza część przygód Kornela Strasburgera). W przeszłości był korespondentem wojennym w Jugosławii i na Litwie oraz komentatorem sportowym. Miłośnik i znawca międzywojennej Warszawy.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.