Książkirecenzja książka

Wielkie Oblężenie Malty – recenzja książki

Wielki Oblężenie Malty to opowieść o wielkiej bitwie, która wyznaczyła granice Europy na przyszłe pięćset lat. Autorem jest Bruce Ware Allen, który pisał artykuły o regionie Morza Śródziemnego do wielu renomowanych pism historycznych. W Polce książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, w ramach cyklu Historia.

Publikacja Allena ukazuje rok 1565, w którym to na wybrzeżach Malty ląduje ogromna, licząca około czterdziestu tysięcy żołnierzy, flota Sulejmana Wspaniałego. Mała wyspa, do której mało kto przywiązywał uwagę była siedzibą, wygnanego niedawno z Rodos, zakonu Kawalerów Maltańskich i ich przywódcy, charyzmatycznego Jeana de la Valette. Teraz stają się ostatnią deską ratunku przed arabską inwazją na Sycylię, Włochy i całą Europę. Co ciekawe, jak w tego typu starciach najczęściej bywało, stosunek atakujących do obrońców był wręcz miażdżący. Mimo to obrońcy w straceńczej bitwie stawili czoła o wiele liczniejszej i silniejszej armii, zarazem zapisując się na kartach historii i tworząc przyszłość ówczesnego kontynentu.
Książka Allena jest swojego rodzaju perełką dla czytelników rozsmakowanych w tego typu bitwach. Z jednej strony stają na przeciwko siebie dwie nierówne siły, a od wyniku ich starcia zależą losy Europy. Dużo wcześniej mieliśmy Termopile, a wiele lat później Wiedeń. We wszystkich tych przypadkach, szaleńcza bitwa decyduje o losach świata. W tym przypadku bohaterami są rycerze Świętego Jana, wielonarodowe katolickie wojsko, które z jednej strony było zakonem rycerskim, które w pierwszej kolejności prowadziło szpitale podczas krucjat w Ziemi Świętej.

Autor nie skupia się jednak na samej bitwie, choć jest ona punktem wyjścia do wszelkich rozważań. Allen ukazuje zaraz po samym starciu jego kontekst polityczny i konsekwencje dla kontynentu. Oczywiście dobrze opisana bitwa nie może się obejść bez szczegółowego objaśnienia taktyki i strategii z obu stron. Ten element w ogóle nie zawodzi. Autor bardzo szczegółowo opisuje każdy dzień walki i przygotowań do niej. Samą bitwę ocenia przez pryzmat bohaterstwa i brutalności żołnierzy i dowódców każdej ze stron, ale również zaznacza pomysłowość i poświęcenie szeregowych rycerzy.

Wielkie Oblężenie Malty to pozycja bardzo kompetentna, głównie za sprawą Bruce’a Allena, utalentowanego pisarza i historyka wojennego, który opierając się na nowo poznanych materiałach źródłowych, odtwarza niesamowitą historię z przed pięciuset lat. Historię i konkretne wydarzenie, które jeśli nie potoczyło by się w taki sposób jak się potoczyło, odmieniłoby wygląd Europy na zawsze.

Wielkie Oblężenie Malty
Autor: Bruce Ware Allen
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 5 czerwca 2018

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.