Książkirecenzja książka

George R.R. Martin – „Księga Mieczy”. Recenzja

Księga Mieczy to kolejny już zbiór opowiadań wydany nakładem wydawnictwa Zysk, sygnowany nazwiskiem uznanego na całym świecie pisarza Georga R.R Martina oraz mniej znanego Gardnera Dozoisa. Utrzymany w klimatach fantastycznych, podobnie jak wcześniej Niebezpieczne Kobiety i Łotrzyki, opowiada czytelnikowi kilkanaście niezwiązanych ze sobą historii, które wciągają czytelnika w wir przygód.

Standardowo dla dzieł pisanych przez wielu autorów (w tym wypadku szesnastu), teksty różnią się od siebie bardzo mocno. Językiem, stylem, ale przede wszystkim jakością. Początek jest mocny, obiecuje dobrą zabawę i pobudza apetyt. Potem, niestety, entuzjazm nieco opada, dostajemy kilka słabszych tekstów, żeby nagle i niespodziewanie znowu wpaść na historię, która nas pochłonie. Tak w zasadzie jest już do samego końca.
Wśród autorów wiele nazwisk jest mi zupełnie nieznanych, zaś wśród tych znanych bardzo brakuje mi świetnego Joe Abercrombiego, występującego w obu wymienionych wyżej zbiorach opowiadań, który zawsze częstował czytelnika ciekawymi historiami i pełnokrwistymi bohaterami. Co równie przykre, cenieni Robin Hobb i Ken Liu wykrzesali z siebie opowiadania wręcz niegodne ich pisarskich sław. Całe szczęście sytuację ratowali chociażby Daniel Abraham, Scott Lynch czy sam George R.R. Martin.

Samo wydawnictwo nie zawiodło pod kątem technicznym. Twarda okładka, przystępna czcionka, dobre zarówno pierwsze wrażenie, jak i każde kolejne. Pod tym względem również jest to standard, ale bardzo cieszący czytelników, którzy zwracają uwagę na takie rzeczy.

Słowem podsumowania: Księga Mieczy to całkiem przyjemny, choć niepozbawiony słabych tekstów zbiór opowiadań, mogący dumnie stanąć na półce tuż obok Niebezpiecznych Kobiet i Łotrzyków, nie ustępuje im bowiem, a z pewnością potrafi zapewnić wiele frajdy. Dla fanów fantastyki – obowiązkowo.

Księga Mieczy:
Autorzy: George R.R. Martin, Robin Hobb, Daniel Abracham, Scott Lynch, K.J. Parker, Lavie Tidhar, Ken Liu, Raymond Dozois
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Fantastyka
Data premiery: marzec 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.