hotkomiksrecenzja komiks

Bajka na Końcu Świata #3. Ożywczy deszcz

Marcin Podolec to jeden z lepszych młodych twórców komiksów w Polsce. Blisko rok temu wykreował wspaniałą historię przeznaczoną dla zdecydowanie młodszych odbiorców. Bajka na Końcu Świata okazała się niesamowitą przygodą, a historia małej dziewczynki i jej psa była w stanie zaintrygować niejednego dorosłego. Nic więc dziwnego, że wspólnie z naszymi pociechami możemy śledzić już trzecią odsłonę losów tej zaradnej pary przyjaciół.

Ożywczy Deszcz nadal nie wprowadza żadnych fabularnych rozwiązań, a na nie chyba czekamy najbardziej. Z poprzednich części wiemy, że Wiktoria wędruje w poszukiwaniu rodziców. Towarzyszy jej pies, tytułowa Bajka, która często ratuje dziewczynkę z opresji. Drugi tom ukazuje początki apokalipsy. W trzecim zaś nie dostajemy żadnych takich elementów. Autor skupia się na wydarzeniach bieżących związanych z opadem deszczu. Nie jest to oczywiście zwykły deszcz, a raczej pewne enigmatyczne zjawisko, które bohaterkom przysparza wielu niesamowitych i dziwnych przygód.
Marcin Podolec podobnie jak w poprzednich częściach operuje głównie obrazem. Do wykreowanego świata nie wprowadza żadnych nowych elementów. Wydarzenia ukazuje przez pryzmat monochromatycznych barw w odcieniach brązów, szarości i beżów. Z tego wyłamują się tylko pewne drobne elementy kontrastujące i zwracające uwagę czytelnika. Dialogi zaś sprowadzone są do minimum i nie one są istotą tej opowieści. To obrazy w ekspresyjny sposób przekazują emocje, przeżycia i myśli.

Trzecia odsłona przygód Bajki i Wiktorii nadal ma wiele do zaoferowania młodych czytelnikom. Dla dorosłych jest zaś lekcją dzieciństwa, pozwalającą zrozumieć, że często dzieci radzą sobie dużo lepiej niż rodzicom się wydaje. Dalej na pierwszym planie mamy opowieść o przyjaźni i to takiej prawdziwej, aż na koniec świata. Jest to również opowieść o walce z przeciwnościami losu i dążeniu do celu za wszelką cenę.

Z niecierpliwością czekamy na czwartą część, która może wreszcie przyniesie dalsze fabularne zwroty i rozwiązania. A może Marcin Podolec będzie kontynuował wędrówkę bohaterek serwując coraz to nowe przygody, a zwroty akcji pozostawi na dalsze tomy? Zobaczymy. Opowieść Gołębia pojawi się pewnie już wkrótce. Czekamy.

Bajka na Końcu Świata. Ożywczy Deszcz
Autor: Marcin Podolec
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: maja 2018

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.