hotkomiksrecenzja komiks

The Black Monday Murders #2: Waga

Pieniądz rządzi światem. To stwierdzenie jest bardzo oczywiste. Potwierdzają je twórcy komiksu The Black Monday Murders w pierwszym tomie. Pieniądze pieniędzmi, za nimi idzie jednak wielka władza, a za nią krew. Pierwszy tom był jednak tylko początkiem. Jonathan Hickaman i Tomm Coker stawiają kolejny krok, serwując nową odsłonę swojego krypto-noir o sile brudnych pieniędzy i o ludziach, których za nie można kupić.

Fabularnie tom drugi kontynuuje wydarzenia z części pierwszej. Detektyw Dumas prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Daniela Rothschilda, który został zamordowany w rytualny sposób. Po jego śmierci do zarządu banku Carina – Kankrin wraca jego siostra Grigoria i postanawia upomnieć się o prawa dla swojej rodziny. W trakcie śledztwa Dumas nie tylko odkrywa, kto tak naprawdę zabił Rothschilda, ale również staje się świadkiem wydarzeń i poznaje sprawy, które przechodzą jego wszelkie pojęcie.
Fani Hickmana mogą oczekiwać wszystkiego, co najlepsze i na pewno się nie zawiodą. Poszczególne elementy są bardzo dobrze dopracowane. Strona graficzna idzie w parze z dialogami i historią. Każde słowo jest tu idealnie dobrane, a każda strona wyrównana. Mnóstwo tu Easter Eggów i wskazówek do wielkiej tajemnicy boga Mamona.

The Black Monday Murders to okultystyczna historia w klasycznym wydaniu, ukazana w formie komiksowej i tylko w takiej jest ona do przyjęcia. Wątek największych światowych banków jako szkół magii kontrolujących społeczeństwo na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco absurdalny. Twórcy umiejętnie nadają jednak tej opowieści niemal idealnego wydźwięku. Kreują tajny świat, w którym rosyjscy oligarchowie-wampiry, czarni papieże czy zaklęci amerykańscy arystokraci współpracują ze sobą, aby utrzymać wszystkich ludzi na właściwym miejscu.

Wizualnie tom drugi przypomina pierwszą odsłonę. Twórcy kreślą historię, która z jednej strony fascynuje, a z drugiej przeraża. Rysownik operuje monochromatycznymi barwami, w większości kadrów biało czarnymi przepełnionymi mrokiem. Mnóstwo tu cienia, którym Coker operuje w każdym kadrze. Momentami mamy bardzo szczegółowe tło, a za chwilę puste mocniej akcentując pierwszy plan, głównie postacie i ich szczegółowe rysy. Dzięki czemu mocną zapadają w pamięci, choć nawet przez moment nie budzą sympatii, a raczej pożądanie.

The Black Monday Murders #2 zachwyca formą, pomysłem i perfekcyjną realizacją. Jest to historia z jednej strony fantastyczna, a z drugiej ukazana przez pryzmat rzeczywistości. Twórcy do wydarzeń, które miały miejsce, dobudowują spiskową teorię, która ma wiele wspólnego z horrorem i kryminałem noir zakorzenionym w nadprzyrodzony wymiarze.

The Black Monday Murders #2: Waga
Scenariusz:
Jonathan Hickman
Rysunki: Tomm
Coker
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatu
nek: komiks
Data wydania: 25 kwietnia 2018

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.