hotkomiksrecenzja komiks

The Black Monday Murders. Tom 1 – Chwała Mamonie

Pieniądz rządzi światem. Stwierdzenie będące głównym mottem rewelacyjnego komiksu The Black Monday Murders, jest zarazem bardzo oczywistym tematem charakteryzującym naszą współczesną egzystencję. Jedni na pewno się z tym faktem zgodzą, choć wielu zaprzeczy. Pieniądz jednak jest elementem, który współcześnie nakręca cały świat. Twórcy komiksu poszli jednak dalej i połączyli pieniądze, władzę i magię, serwując czytelnikom kawał dobrej historii, w której nic nie jest takie na jakie wygląda.

Akcja zaczyna się od krachu na nowojorskiej giełdzie w 1929 roku. Kadry komiksu jednak nie pokazują wydarzeń tak, jak zostały zapamiętane przez historię. To, co się wtedy wydarzyło było grubymi nićmi szytą intrygą, a to co dzisiaj o tym wiemy, jest tylko pożywką dla opinii publicznej. Następnie czytelnik przenosi się do czasów współczesnych, gdzie jest świadkiem bardzo brutalnego morderstwa na członku zarządu banku Carina – Kankrin. Późniejsze wydarzenia są następstwem tego mordu, ale dostajemy również mnóstwo retrospekcji mających na celu potwierdzenie tego, czego czytelnik jest tak naprawdę świadkiem.

Ciekawą stroną tego komiksu jest fakt, że tak naprawdę nie wiemy czego się po nim spodziewać. Okładka całkowicie nic nam nie mówi, a i początkowe strony poza ogólnym zarysem nie są w stanie powiedzieć nam nic konkretnego. Z każdą kolejną stroną dostajemy coraz więcej informacji, ale i coraz więcej pytań. Finalnie dostajemy pewien obraz i zarys historii, ale to dopiero początek. Wiele jeszcze przed nami.

Na równi z historią zachwyca również strona wizualna. Twórcy tworzą mroczną historię, która dzięki obrazom przeraża i fascynuje zarazem. Coker, odpowiedzialny za stronę graficzną, operuje głównie skrytymi w mroku kadrami. Obrazy ukazane są w monochromatycznych, stonowanych barwach z dominującym szarościami lub brązami, w zależności od rozdziału. Historia ta emanuje również realizmem. Postacie są szczegółowo potraktowane. Wyraziste twarze szybko zapadają w pamięć, choć nie budzą sympatii. Chodzi tu bardziej o wzbudzanie lęku, ewentualnie pożądania.

The Black Monday Murders to pierwszy tom świetnie się zapowiadającej i wzbudzającej lęk historii. Fascynuje i przeraża. Mroczna opowieść z wieloma wyrazistymi bohaterami, mnóstwem świetnych dialogów i kadrami wprost z kina noir zachwyca i nie pozwala się oderwać od obrazów. Jeden z ciekawszych komiksów tego roku. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom.

The Black Monday Murders. Chwała Mamonie
Scenariusz:
Jonathan Hickman
Rysunki: Tomm
Coker
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatu
nek: komiks
Data wydania: 9 listopada 2017

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.