Książkirecenzja książka

Brandon Sanderson. Dawca Przysięgi II – recenzja.

Brandon Sanderson to jeden z liderów światowej literatury fantasy. Tworzy nie tylko niesamowite historie, ale kreuje całe światy, w których je osadza. Jeden z takich światów wykreowany został w cyklu Archiwum Burzowego Światła. Cykl zapoczątkowany został powieścią Droga Królów, a obecnie na półki księgarń trafiła druga połowa tomu trzeciego zatytułowany Dawca Przysięgi.

Autor kontynuuje wydarzenia z pierwszej połowy Dawcy Przysięgi. Wojna, która wybuchła na Rosharze nadal trwa. Jakby tego było mało Wieczna Burza powraca za każdym razem zbierając ze sobą śmiertelne żniwo. Przebudzeni starożytni pieśniarze wydają się niepowstrzymani. Czy jednak pod władzą Odium czeka ich pewny los? Niektórzy zaczynają rozumieć i pojmować skutki swoich decyzji. Ponadto ludzie zaczynają szeptać o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan.
Przede wszystkim Dawcę Przysięgi należy oceniać jako całość. Rozdzielenie trzeciego tomu było chwytem marketingowym jednak zmusiło fanów, aby dłużej czekali na pewne fabularne rozstrzygnięcia. Cierpliwość zostaje jednak nagrodzona. Autor zamyka pewne historie, ale tworzy również kolejne. Pojawia się tu mnóstwo niesamowitych postaci, z którymi czytelnik potrafi się związać i  utożsamiać. Równie niezwykły jak postacie jest  solidnie wykreowany epicki świat, przepełniony magią i ukazany z ogromnym rozmachem.

Sanderson pisze naprawdę niesamowicie. Mało jest współczesnych pisarzy, którzy tak jak on potrafią czarować opisami przelewając swoją bujną wyobraźnię na papier. Wszystko wokół mimo oczywistej fantastyki jest mocno realistyczne, a autor bardzo sprawnie przeskakuje z jednych wątków na drugie rewelacyjnie je łącząc i wprowadzając kolejnych bohaterów. Ci zaś są postaciami z krwi i kości, pełni niekiedy skrajnych i przeciwstawnych, ale ludzkich uczuć.

Brandona Sandersona i jego twórczości nie trzeba nikomu reklamować. Dawca Przysięgi jest oszałamiający zarówno pod względem ilości wątków i postaci jak i pod względem rozmachu. Widać wręcz niepohamowaną wręcz chęć autora do urzeczywistniania swojej wyobraźni. Oby tak dalej. Czytelnicy bowiem tylko na tym zyskują.

Dawca przysięgi II
Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: MAG
Gatuunek: Fantasy
Data wydania: 18 kwietnia 2018

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.