Książkirecenzja książka

Bajarka Opowiada. Zbiór Baśni z Całego Świata

Któż z nas w dzieciństwie nie lubił czytać lub słuchać baśni, czy ludowych podań? W Polsce były one bardzo popularne. Wszyscy chyba znają bajkę o panu Twardowskim, czy baśń o Kwiecie Paproci. Są to oczywiście jedne z popularniejszych baśni, ale stanowią one nawet jak na polską skalę zaledwie odsetek różnego rodzaju podań i bajań. W większości przypadków baśnie polskie wywodzą się głównie ze starosłowiańskich wierzeń , ale nie tylko.

Oczywiście Polska nie stanowi w tym przypadku wyjątku, a prawie każdy naród w swojej tradycji ma wiele ciekawych historii, które często były ustnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. W tym natłoku czasami ciężko wybrać coś naprawdę wyjątkowego. Wartko więc sięgnąć po sprawdzony zbiór opowieści. Jednym z takich zbiorów jest antologia Marii Niklewiczowej zatytułowany Bajarka Opowiada. Zbiór baśni z całego świata, wydanej współcześnie nakładem wydawnictwa Zyska i S-ka.
Bajarka Opowiada pierwszy raz ukazała się w 1959 roku i od samego początku cieszyła się ogromną popularnością. Każde wydanie szybko znika z półek. Wrażenie robią nie tylko na młodych, ale również na dorosłych. W parze z pięknymi baśniami idą niezwykłe ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś i rewelacyjne wydanie, które również będzie ozdobą wielu domowych bibliotek.

W zbiorze opowiadań znajdujemy baśnie i legendy z całego świata. Są wśród nich baśnie z Europy, Skandynawii, Afryki, Chin, Rosji, a nawet opowieść indiańska. Przy każdej historii zaznaczony jest kraj, z którego pochodzi. Co jednak najważniejsze, bajki nie są infantylne, jak mogłoby się wydawać. Cały zbiór zawiera pięćdziesiąt osiem opowieści z podziałem na cztery stopnie trudności w ich odbiorze. Stopień trudności można też oceniać przez pryzmat docelowego wieku potencjalnego czytelnika, bo baśnie wbrew wszelkim pozorom nie są tylko skierowane do najmłodszych.

Bajarka Opowiada to wspaniała i zróżnicowania, zarówno pod kątem pochodzenia jak i przeznaczeni,a antologia baśni i legend niemal z całego świata. Pozwala poczuć klimat różnych zakątków globu. Podróż, w którą zabiera nas autorka, pełna jest magicznych miejsc, tajemniczych postaci, obdarzonych ludzkimi cechami zwierząt i całej masy dziwów. Przepełnione są oczywistym podziałem na dobro i zło, które za każdym razem jest piętnowane.

Bajarka Opowiada. Zbiór baśni z całego świata
Autorka: Maria Niklewiczowa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: baśnie, legendy
Data wydania: 5 marca 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.