Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Drugie Oblicze. Adam Zalewski – recenzja

Drugie Oblicze to kolejna trzymająca w napięciu powieść Adama Zalewskiego. Autor na swoim koncie posiada już kilka intrygujących historii z pogranicza thrillera, horroru i kryminału. Znany przede wszystkim z cyklu Biała Wiedźma, choć jego powieść Grizzly będąca mocną, męską prozą też należy do jednej z bardziej intrygujących.

Drugie Oblicze również opowiada o krwawych i dramatycznych wydarzeniach rozgrywających się w amerykańskiej scenerii. Akcja osadzona zostaje w małej mieścinie, w której rządzą ludzie związani z jedynym w mieście kościołem baptystów. W zasadzie ten element jest punktem wyjścia do całej historii. Do miasteczka bowiem sprowadza się katolicka rodzina Robinsonów, która po nieudanej próbie zwerbowania przez lokalny kościół, staje się w tej społeczności nie do zaakceptowania.

Najbardziej sytuację tą odczuwa ich syn Slim, który jako nastolatek ma potrzebę identyfikacji z rówieśnikami. Starając się tym nie załamywać, trafia do szkolnej drużyny baseballowej, w której prym wiedzie syn pastora baptystów. Gdy Slim wygryza go z pozycji lidera drużyny, dochodzi wobec niego do fali niekontrolowanej agresji. Niestety jest to dopiero początek tragicznych wydarzeń, które w nieoczekiwany sposób zakończą tę historię.
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że autor kreuje lokalne konflikty na tle religijnym. Co jednak na początku wydawać się może konfliktem pomiędzy społecznością baptystów a katolicką rodziną szybko przeradza się w konflikt nastolatków, na który dorośli nie reagują, a nawet dają na niego ciche przyzwolenie.

Mocną strona jest rewelacyjny klimat małego miasteczka, które nie lubi jak wtrącają się obcy. Władzę stanowi tu pastor i dyrektor szkoły. Lokalny szeryf jest pod ich przysłowiowym pantoflem a zarazem chłopcem na posyłki. Pojawienie się obcych powoli wywraca ten stan rzeczy do góry nogami. Władza jest więc tu kolejnym elementem, który obok lokalnych układów, religii i młodzieńczego prężenia muskułów, sprowadza akcję tej historii to tragicznego finału.

Istotą Drugiego Oblicza nie jest więc to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Wspomniane konflikty ostatecznie wprawiają tę machinę w ruch. Od słowa do słowa, od czynu do czynu i dramat murowany. Czy jednak bez wewnętrznego zła kryjącego się w ludzkich sercach taki finał byłby pewny? Nie koniecznie. Dlatego istotą tej historii jest właśnie wewnętrzne, nieokiełznane zło, które pewne zewnętrzne czynniki pompują do granic możliwości, aż wybucha z ogromną siłą.

Drugie Oblicze
Autor: Adam Zalewski
Wydawnictwo: Dom Horroru
Gatunek: thriller
Data wydania: 14 marca 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU DOM HORRORU:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.