Bajka na końcu świata – 2 – Opuszczony dom

Niedawno za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu światło dzienne ujrzał drugi tom rewelacyjnego komiksu dla najmłodszych, autorstwa Marcina Podolca, Bajka na Końcu Świata. Twórca ten, obecnie uznawany za jednego ze zdolniejszych z młodszego pokolenia, kontynuuje przygodę Bajki i Wiktorii w post-apokaliptycznym świecie i robi to w bardzo udany sposób.

Bohaterki poznajemy, gdy uciekają przed dziwnymi chmurami. Jedna z nich trafi Wiktorię w twarz i doprowadza do utraty przytomności. Bajka zaciąga Wiktorię do opuszczonego domu i za wszelką cenę stara się jej pomóc. Sytuacja jest niewesoła, ale dzielny zwierzak daje sobie radę, przeżywając przy okazji całą masę dziwnych przygód. Postój w opuszczonym domu jest również okazją do wspomnień, które odrobinę nakreślają nam wydarzenia sprzed apokalipsy.

Opuszczony Dom podobnie jak tom pierwszy nie przynosi żadnych fabularnych rozstrzygnięć. Autor uchyla oczywiście rąbka tajemnicy, możemy m.in. poznać ojca Wiktorii, choć nadal nie wiemy co się z nim stało. Dostajemy również małą retrospekcję z przeszłości samej Bajki, dowiemy się, co przeżyła i dlaczego jest tak mocno zżyta z Wiktorią. Historie z przeszłości ukazują również sam moment tragedii, choć nadal nie dowiemy się, co tak naprawdę się wtedy wydarzyło.

Twórca podobnie jak w tomie pierwszym stawia na obrazy. Ten element jest najważniejszy patrząc z perspektywy dziecka. W większości rozdziałów świat jest raczej monochromatyczny. Dominują odcienie szarości, beżu, czerni i brązu. Jeden zaś rozdział odbiega kolorystycznie od pozostałych i mocno kontrastuje z całością. W retrospekcji i wspólnych scenach Wiktorii z ojcem dominuje zieleń przełamany fioletem i turkusem.

Bez zmian pozostaje zaś ukazanie świata po zagładzie. Prosty, a przy tym bardzo wyrazisty. Tło jest bardzo ubogie i często puste. Liczy się zaś pierwszy plan i związane z nim wydarzenia. Nadal rzuca się w oczy ten kontrolowany chaos, który na swój sposób ubarwia tę historię.

Drugi tom Bajki na końcu świata nadal trzyma w napięciu i ma do zaoferowania wiele ciekawych elementów. Sympatyczne postacie, ciekawą historię i intrygujące rysunki. Nadal też fabuła owiana jest tajemnicą. Twórca uchyla jej rąbka, ale czytelnik w dalszym ciągu pozostaje w nieświadomości. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejny tom, którego okładka została zaprezentowana na końcu i zapowiada jeszcze więcej niesamowitych wydarzeń.

Bajka na Końcu Świata. Opuszczony Dom
Autor: Marcin Podolec
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 27 października 2017

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.