komiksrecenzja komiks

Rycerz Janek – recenzja komiksu

Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom to kolejna propozycja wydawnicza od Kultury Gniewu. Niech jednak nie zmyli was okładka. To nie jest historyjka dla dzieci. Komiks takich twórców jak Robert Sienicki, Jan Mazur, Igor Wolski i Tomasz Grządziela przeznaczony jest bowiem dla trochę starszych odbiorców. To nie tylko ciekawa awanturniczo-przygodową historia, ale i dawka absurdalnego humoru, subtelnych aluzji i zabawy konwencją.

Akcja toczy się w niby średniowiecznym królestwie – Zacnymstawie. Nie jest to jednak średniowiecze jakie znamy z historii. Jest to świat, w którym mieszają się przeszłość i nasza współczesność. W tych realiach osadzona jest enigmatyczna fabuła. Jednym z bohaterów jest właśnie tytułowy rycerz Janek, który wędruje po świecie prowadzony przez pewną wiedźmę. Gdy trafia do Zacnegostawu, nie wie jeszcze, że przeżyje tu przygodę swojego życia.

Władcy tego królestwa zginęli niedawno w wypadku. Władzę przejął książę Mścisław, który rządzi twardą ręką, co wzbudza sprzeciw społeczeństwa. Para się on również okultyzmem i prowadzi swoje tajemnicze poszukiwania i eksperymenty. Nie interesują go zaś problemy zwykłych mieszańców. Czy pojawianie się naszego bohatera zmieni coś w królestwie i jaką rolę odegra rudowłosa, niepokorna i zbuntowana księżniczka? Jedno jest pewne. Akcja jest przepełniona humorem i podąża w kierunku, który zaskoczy każdego. Dobra zabawa gwarantowana.

Przyjemność z lektury niesie również jej szata graficzna. Stylizowana jest na prostą historyjkę dla dzieci, operując typowo cartoonową kreską, w której najmocniej wyeksponowane są wyraziste kolory. Twórcy nie skąpią również wielu szczegółów, zarówno na pierwszym i drugim planie. W połączeniu z wartką i szybką akcją sprawdza się to idealnie, choć wymagało na pewno pracy.

Rycerz Janek  to zabawna przygodowa opowieść dla nieco starszych czytelników. Choć już jakiś czas temu ukazała się na łamach magazynu Kolektyw, to dopiero teraz doczekała się pełnego wydania w takiej formie. Cały album to jedna wielka, pełna przygód i różnorodnego humoru, zabawa. Historia, która nie tylko nas porwie do tego fantastycznego świata, ale i zaoferuje sporo zabawy. To także epicki rozmach, mieszanka konwencji, kilka subtelnych aluzji i mnóstwo niezobowiązującej rozrywki. Czekamy na więcej.

Rycerz Janek i instrukcja prawidłowego składania ofiar zapomnianym bóstwom
Twórcy: Robert Sienicki, Jan Mazur, Igor Wolski, Tomasz Grządziela (Spell)
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: komiks, fantasy
Data wydania: 13 marca 2020

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.