komiksrecenzja komiks

Kongo. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemność

Wydany nakładem Kultury Gniewu komiks Kongo to francuska biografia polskiego podróżnika i pisarza Józefa Korzeniowskiego, czyli nikogo innego jak Josepha Conrada, twórcy krytykującego kolonializm Jądra Ciemności, które dziś uważane jest za jedno z najważniejszych dzieł kultury zachodniej.

Historię wyprawy polskiego szlachcica wgłąb Konga słowem i obrazem postanowili opowiedzieć Christian Perrissin i Tom Tirabosco. Mimo podatnego na przerysowania medium Francuzi stworzyli opowieść do bólu realistyczną, nasiąkniętą klimatem kolonialistycznych pragnień, tych z pozoru dobrych – jak chęć niesienia światła cywilizacji nieoświeconym ludom, jak i tych jawnie złych – pragnień wzbogacenia się skarbami Czarnego Lądu; wreszcie stworzyli opowieść brudną, pełną przemocy i niepokojącą.

Kongo. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemność to mroczna, pesymistyczna lektura. Jej bohater, który z miejsca zjednuje sobie sympatię czytelnika, z każdym kilometrem wgłąb „jądra ciemności”, podupada zarówno fizycznie, jak i duchowo. Znakomicie została ukazana tutaj wewnętrzna walka Conrada, jego moralne zmagania, z których nie miał prawa wyjść zwycięską ręką. Misji, z którą zostaje wysłany oddaje się w pełni, gotów pracować nawet kosztem własnego zdrowia, oddaje się szczerze w przeciwieństwie do swoich zakłamanych i zachłannych towarzyszy. Gdy jednak okaże się, że „misja” jest jednym wielkim kłamstwem, może nie być już powrotu. Twórcy nie unikają także pewnej krytyki Korzeniowskiego, w rezultacie oddając w nasze ręce komiks niejednoznaczny, pełen fabularnych subtelności i ciężki.

Wielką siłę tego komiksu stanowią ilustracje. Za pomocą pozbawionych kolorów, wykonanych ołówkiem kadrów, twórcom udaje się w dużym stopniu oddać piękno i grozę Konga, a przede wszystkim szaleństwo wyprawy, które udziela się wszystkim jej uczestnikom. W tych ciemnych jak rzeka Kongo obrazkach tkwi coś niepokojącego.

Ciekawym dodatkiem do całości jest bonus w postaci notki biograficznej na końcu, przedstawiająca także sylwetki innych autentycznych postaci, które pojawiają się na kartach powieści graficznej.

Kongo Perrisiina i Tirabosco może okazać się komiksem, który znakomicie będzie korespondował z Jądrem Ciemności Conrada, dodając do niego swoje „trzy grosze”, ukazując w biograficznych wątkach osobistą podróż przez ciemność Korzeniowskiego. To mocna, angażująca i nieprzyjemna lektura, od której nie sposób się oderwać.

Kongo. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemność
Autor: Christian Perrissin, Tom Tirabosco
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Gatunek: Biograficzna, Historyczna
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data premiery: październiki 2017

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.