hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkizestawienie książka

Najciekawsze kryminały I kwartału 2020

Dziś prezentujemy najciekawsze kryminały pierwszego kwartału 2020 roku według Mechanicznej Kulturacji. To subiektywne zestawienie tytułów, które zrobiły na nas największe wrażenie i na które warto zwrócić uwagę, jeśli je przegapiliście.

Burza – James Ellroy

Fani Jamesa Ellroya wiedzą, że jego pisarstwo jest wyjątkowe i wciągające. Szybkie tempo, niemal telegraficzny styl i mnóstwo brutalności to elementy rozpoznawcze jego twórczości. Burza to epicka opowieść o przeszłości Ameryki, jej problemach i czarnych kartach jej historii. Kilkanaście godzin ciekawie poprowadzonej i dobrze napisanej rozrywki. Wyrazisty i już kultowy autor oraz jego mocne i zmuszające do myślenia historie. Burza pochłania bez reszty.

Jędrzej Pasierski. Czerwony Świt

Jędrzej Pasierski powrócił do przygód Niny Warwiłow. Tym razem przedstawia historię mocną i wyważoną, ale pozbawioną fajerwerków. Czerwony Świt to solidny kryminał z dobrze nakreśloną intrygą i wyrazistą protagonistką, którą zdążyliśmy już poznać w poprzednich tomach. Warwiłow skrupulatnie pnie się do przodu w trudnym śledztwie, starając się je połączyć z codziennym życiem. Nic tu nie jest na siłę podkoloryzowane. Autor idealnie wykorzystuje szarą wielkomiejską rzeczywistość, aby ukazać problemy zwykłych ludzi jak i celebrytów, których życie idealne jest tylko na ekranach telewizorów.

Grób – Max Czornyj

Z nową powieścią w pierwszym kwartale powrócił także Max Czornyj. Jego Grób to kontynuacja losów Lizy Langer i Oresta Remberta, którzy tym razem muszą stawić czoła okrutnemu sadyście. To pełnokrwisty kryminał, bardzo brutalny i obfitujący w makabryczne opisy. To także niezła intryga z dużą ilością zwrotów akcji. 

Ktoś, kogo znamy – Shari Lapena

Nowy thriller autorki Niechcianego gościa. Małomiasteczkowa sceneria staje się tłem dla świetnie nakreślonych relacji międzyludzkich i mozolnego śledztwa dotyczącego morderstwa. Zagadka zbrodni odkrywa przed nami tajemnice mieszkańców tej pozornie zwyczajnej okolicy. Jak zwykle w takich przypadkach okazuje się, że niektórzy mają wiele na sumieniu. 

 

Miasto Wyrzutków – Julien Lambert

Warto w tym zestawieniu przywołać także komiks. Miasto Wyrzutków Juliena Lamberta zaskakuje swą kryminalną historią, bowiem protagonistą jest detektyw, który… potrafi rozmawiać z przedmiotami. Dzięki temu jest taki skuteczny w tym, co robi. Podczas jednej ze spraw wplątuje się w poszukiwanie pewnej kobiety. Enigmatyczna opowieść, z niecodziennymi bohaterami i zaskakującym finałem. Warto tę pozycję poznać.

Nieostrożna Miłość –  Peter Robinson

Nieostrożna miłość to najnowsza powieść Petera Robinsona o przygodach inspektora Banksa. Dla wielbicieli bohatera pozycja jak najbardziej obowiązkowa, ale autor zaczyna lać przysłowiową wodę, a kryminalne schematy już też mocno są tu zarysowane. Warto jednak dać szansę Banksowi, który prowadzi nas przez meandry zbrodni już prawie dwadzieścia lat.

Koniec gry – Daniel Cole

Również Daniel Cole wrócił na polski rynek z nowymi przygodami swojego bohatera. Chodzi o Williama Fawkesa. Koniec gry to dynamiczna, dobrze nakreślona, zarazem pokręcona i pomysłowa, mroczna historia z charyzmatycznymi, fascynującymi ale i pełnymi wad bohaterami. Mocne zwieńczenie historii Fawkesa z mnóstwem zaskakujących rozwiązań i zwrotów akcji. Szkoda tylko że – jak sugeruje tytuł – gra się skończyła. Była to jednak fascynująca rozgrywka, którą zapamiętamy na długo.

O krok za daleko – Harlan Coben

Harlan Coben to prawdziwa marka w świecie kryminału. Każda kolejna jego książka to wydarzenie. I chociaż O krok za daleko nie wybija się ani na tle jego twórczości, ani nie wnosci nic nowego do gatunku, to stanowi przyzwoitą rozrywkę. Autor wplata w fabułę tajemnice z przeszłości, rodzinne problemy, narkotyki, sektę i serię makabrycznych zbrodni. Jak przystało na Cobena, to książka wciągająca i zwieńczona wybornym, satysfakcjonującym suspensem.

Podstęp – Maria Adolfson

Propozycja dla wielbicieli kryminału skandynawskiego. To pierwsza część cyklu Doggerland autorstwa Marri Adolfson. Brutalne morderstwo i mroczne śledztwo w zimnej scenerii to cechy charakterystyczne tego typu prozy. Tu mamy także wiele elementów obyczajowych i psychologicznych, które świetnie uzupełniają kryminalną intrygę. Warto wspomnieć że jest to literacki debiut autorki. Z zainteresowaniem będziemy wyglądajć jej kolejnych książek.

Poryw – Kinga Wójcik

Poryw to pierwsza część cyklu o Lenie Rudnickiej, a zarazem interesujący debiut kryminalny Kingi Wójcik. Powieść Poryw czyta się znakomicie. Autorce udało się stworzyć fabułę, która rzeczywiście wciąga czytelnika. Jest tu sporo twistów a akcja prowadzona jest w bardzo dynamiczny sposób. Warto poznać ten tytuł. 

Skowyt Nocy – Krzysztof A. Zajas

Skowyt Nocy to godna kontynuacja Wiatraków i wciągająca, mocna historia nie tylko ukazująca policyjne śledztwo, ale skupiająca się na pewnych zasadach, ważnych dla bohaterów, od których nie odstąpią. Podążają drogą poświęcenia i męskiej przyjaźni wbrew otaczającemu ich złu. Autor operuje klasycznymi schematami, kreśląc ciekawą fabułę, którą ze względu na wiele szczegółowych opisów i powolną, aczkolwiek wciągającą intrygę, czytelnik pochłonie bez reszty lub się od niej odbije. Miłośnicy Zajaca powinni być jednak zadowoleni.

Ślad – Przemysław Żarski

Ślad Przemysława Żarskiego to ciekawy kryminał z brutalnymi morderstwami w tle. Dobrze poprowadzona intryga mimo wrażenia lekkiej chaotyczności, trzyma czytelnika w napięciu, prowadząc go do mocnego finału, będącego zarazem wprowadzeniem do dalszych przygód komisarza Krefta. 

Zadra – Robert Małecki

Robert Małecki to obecnie jedno z najgłośniejszych nazwisk polskiego kryminału. W Zadrze autor potwierdza swój kunszt. Jego najnowsza książka sprawdzi się zarówno jako trzymająca w napięciu, intrygująca fabuła dla kogoś, kto być może dopiero rozpocznie przygodę z autorem Wady, ale przede wszystkim jest to także udana kontynuacja losów Bernarda Grossa, świetnie współgrająca z pozostałymi częściami serii.

Załoga – Grzegorz Kalinowski

Załoga" - nowy kryminał Grzegorza Kalinowskiego - Mechaniczna ...

Grzegorz Kalinowski zaprasza czytelników w kolejną podróż w czasie, tym razem do lat 80. Jednocześnie łączy sentymentalne smaczki z intrygą rozrgrywającą się w czasach współczesnych. Wszystko doprawione wątkiem orientalnym rodem z Japonii. A do tego muzyka rockowa. Dużo się dzieje w Załodze, ale wszystko, jak zawsze w przypadku autora, poprowadzone jest satysfakcjonująco.

Zbrodnia na blokowisku – Aleksandra Rumin

Propozycja dla wielbicieli kryminału komediowego. Aleksandra Rumin, autorka Zbrodni po irlandzku, bierze sobie na warsztat różne grupy społeczne, a tytułową zbrodnię traktuje jako pretekst dla zgryźiwego komentarza. Wszystko to w oparach absurdu i niebanalnego humoru. Jeżeli lubicie takie klimaty, książka może przypaść Wam do gustu.

Jonas T. Bengtsson – Życie Sus

Życie Sus nie jest kryminałym w standardowym rozumieniu gatunku, ale proza Bengtssona krąży jednak nieustannie wokół zbrodni, jakiej zamierza dokonać tytułowa bohaterka. To zimna i nieprzyjemna proza, a przy tym mocna i dosadna. W tej napisanej z niezwykłą prostotą i szczerością książce zawiera się obraz mrocznego i naznaczonego cierpieniem dzieciństwa, po którym człowiek nigdy nie staje się naprawdę dorosłym.
 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.