Robert Małecki. Zadra – recenzja

Bernard Gross chyba na dobre zagościł w świadomości fanów polskich kryminałów jako przedstawiciel literackich stróżów prawa. Bezkompromisowy, dążący do celu za wszelką cenę i wierny swoim zasadom, a zarazem naznaczony tragiczną przeszłością, której tajemnicy nie może rozwiązać. Postać bardzo ciekawa  i intrygująca. Powraca w kolejnym tomie cyklu zatytułowanym Zadra, autorstwa Roberta Małeckiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Akcja książki rusza ostro z kopyta. Gross i inni policjanci prowadzą czynności w lesie, gdzie znaleziono obciętą głowę, a dokładniej czaszkę, którą odkryli przeszukujący lasy żołnierze. Przypadek tylko sprawia, że Gross odkrywa resztę kości w niedalekiej odległości od głowy. Szybko powiązane zostaje to ze zniknięciem pary studentów sprzed szesnastu lat. Sprawa owiana zmową milczenia, która utknęła w martwym punkcie znowu wypływa na światło dzienne. Pytanie tylko czy wszystkim zależy żeby została rozwiązana i co wspólnego ma z nią były podwładny Grossa, który jakiś czas temu popełnił samobójstwo?
Oczywiście podobnie jak w poprzednich tomach cała historia nie skupia się tylko wokół głównej intrygi. Autor nie tylko dodkłada wątki poboczne, ale również bogato kreśli relacje osobiste bohaterów. Powstają w ten sposób złożone sylwetki postaci obdarzonych konkretnymi cechami, aby potencjalnych czytelnik łatwiej mógł się z nimi identyfikować i rozumieć ich motywacje, oraz łatwiej odczuwać ich dramaty, sukcesy i porażki. W efekcie dostajemy bohaterów z krwi i kości z życiem osobistym i problemami, które zwyczajnie ich przerastają.

Zadrą Robert Małecki potwierdza swój kunszt i udowadnia, że jest obecnie jednym z najciekawszych autorów kryminałów na rodzimym rynku. Jego najnowsza książka sprawdzi się zarówno jako trzymająca w napięciu, intrygująca fabuła dla kogoś, kto być może dopiero rozpocznie przygodę z autorem Wady, ale przede wszystkim jest to także udana kontynuacja losów Bernarda Grossa, świetnie współgrająca z pozostałymi częściami serii. Małecki zaprasza czytelników do udziału w mozolnym śledztwie, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi. Zadra to również wciągająca opowieść o miłości: tej pozytywnej, dodającej ludziom skrzydeł, ale też miłości niewłaściwie rozumianej, bazującej na niszczących emocjach, które tkwią w nas niczym zadra i nie dają normalnie funkcjonować.

Zadra
Autor: Rober Małecki
Cykl: Bernard Gross
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 15 stycznia 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.