Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Antti Tuomainen. Najgorętsza Plaża w Finlandii – recenzja

Antti Tuomainen znany jest z soczystych i wyrazistych kryminałów, utrzymanych w charakterystycznym fińskim stylu. Jego najnowsza książka, Najgorętsza Plażą w Finlandii, kontynuuje ten trend, a zarazem wprowadza mocny element czarnej komedii, który już sugeruje dwuznacznym tytułem. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

Akcja rozgrywa się w fińskiej nadmorskiej miejscowości. Wszystko kręci się wokół lokalnego ośrodka wypoczynkowego zwanego Palm Beach. Plaża, woda, relaks, różowe flamingi, tylko temperatura dochodzi do trzynastu stopni Celcjusza. Morderstwo w jednym z domów podnosi ją znacząco. Zaraz po nim pojawia się tu detektyw z Helsinek pod przykrywką oraz gangster, szukający morderców swojego wspólnika. Nie brakuje tu gorących kobiet, żądnych zysku biznesmenów i fajtłapowatych nieudaczników od wykonywania brudnej roboty. Mieszanka wybuchowa na tle najgorętszej plaży Finlandii.

Akcja toczy się tu szybko, choć bez zaskoczeń i fajerwerków. Od samego początku wiemy kto jest mordercą. Jednak celem tej historii nie jest ustalenie tego, kto zabił. Istotą najnowszej powieści Tuomainena jest brudna gra pomiędzy bohaterami. Kto jednak wyjdzie z niej zwycięsko? To już ciężko ocenić. Każdy może mieć swój typ i kibicować komu innemu. Bohaterów zaś zaskakują dziwne wydarzenia i kłamstwa mówione prosto w oczy. Kto jednak zachowa pokerową twarz i oszuka pozostałych? Tego dowiecie się z lektury tej niecodziennej historii.

Najgorętsza Plaża w Finlandii to historia lekka i zabawna, choć mamy trupa w tle. Powieść jest gorąca choć na plaży tylko trzynaści stopni. Bohaterowie są barwni i pokręceni  i każdy ma coś do ukrycia, a mimo to można ich polubić. Zwyczajnie nie można oprzeć się tej powieści, która zaskakuje formą kryminału i komedii w oparach fińskiej rzeczywistości.

Najgorętsza Plaża w Finlandii
Autor: Antti Tuomainen
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: czarna komedia, kryminał
Data wydania: 11 marca 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.