Antoni Ferdynand Ossendowski. Nieznanym Szlakiem

Antoni Ferdynand Ossendowski to postać jedyna w swoim rodzaju. Był doktorem nauk chemicznych. Wykładał na wielu uczelniach. Uczestniczył w wojnie domowej w Rosji, a także był otwartym krytykiem rewolucji sowieckiej. Najważniejsze jednak, że pozostawił po sobie wiele tekstów, które były owocami jego licznych niesamowitych podróży. Jego powieści i reportaże zawsze cieszyły się popularnością, choć w czasach PRL-u skazany został na zapomnienie. Współcześnie na półkach księgarni coraz częściej możemy znaleźć wznowienia jego najlepszych tekstów.

Jednym z nich jest zbiór opowiadań Nieznanym Szlakiem, którego wznowienie pojawiło się za sprawą Wydawnictwa Zysk i S-ka, w ramach cyklu Podróże Retro. W zebranych tu tekstach autor opisuje swoje niesamowite przeżycia i historie, których był świadkiem podczas swoich podróży po Europie, Azji i Afryce.

Co jednak takiego niesamowitego może być w takich historiach? Współcześnie wydawanych jest setki powieści podróżniczych i różnego rodzaju reportaży z całego świata. W zasadzie przed współczesnymi czytelnikami wszystko zostało już odkryte. Moc twórczości Ossendowskiego tkwi w czasach, w których poznawał nowe miejsca i spotykał ludzi, których losy opisuje. Jego twórczość przesycona jest egzotyką, ale ukazaną z ówczesnej perspektywy. Klimat, który tworzy rodzi się z wielkiej fascynacji pisarza miejscami, które odwiedza.
Ossendowski nie tylko przemierza miejsca, oferując, jak większość współczesnych podróżników, relację z tych podróży. On w formie bardzo prostego przekazu ukazuje dramaty ludzi, których spotyka na swojej drodze. Pokazuje ich tragiczne doświadczenia. Ich historie poruszają i zmuszają do refleksji.

Nieznanym Szlakiem to naprawdę świetna książka dla wszystkich spragnionych odkrywania świata. Dla tych, których poza geografią, kulturą i obyczajami, interesuje także aspekt historyczny z punktu widzenia człowieka, który w tamtych czasach żył i widział to, co opisuje. Opowiadania Ossendowskiego są bezcennym źródłem informacji na temat tego, jak kiedyś podróżowano i odkrywano nieznane wówczas zakątki świata.

Nieznanym Szlakiem
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu
Data Wydania: 2 kwietnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.