Książkirecenzja książka

Arthur C. Clarke. Odyseja Kosmiczna 2010 – recenzja

Odyseja Kosmiczna 2001 Kubricka to klasyk kina science fiction. Może się wydawać, że jest to adaptacja książki Arthura C. Clarke’a, ale warto podkreślić, że powieść powstawała równolegle z filmem, do którego Clarke pisał scenariusz. Niedawno nakładem Domu Wydawniczego Rebis słynne dzieło Clarke’a pojawiło się w ramach serii Wehikuł Czasu. Teraz przyszedł czas na jej kontynuację – Odyseję Kosmiczną 2010.

Akcja książki rozgrywa się dziewięć lat po tragicznej misji statku kosmicznego Discovery. W kierunku Jowisza wyrusza kolejna misja. Złożona z astronautów amerykańskich i rosyjskich. Ma na celu zbadanie statku i pamięci pokładowego komputera HAL-a 9000. Jednak nie tylko oni pragną poznać tajemnicę Dawida Bowmana. Równolegle do nich w kierunku statku rusza  ekspedycja chińska. Rozpoczyna się wyścig z czasem.

Kontynuacja hitu Clarke’a daje nam kilka odpowiedzi na pytania, które stawiał sobie czytelnik po zakończeniu Odyseji Kosmicznej 2001. Szczególnie co kryło się za monolitami na Księżycu, czy co stało się Bowmanem? I chyba najistotniejsze pytanie, które można było sobie postawić. Co kierowało HAL-em i jaka była motywacja komputera?

Odyseja Kosmiczna 2010 jest mocną i dobrą kontynuacją wymownie przedstawiającą miejsce człowieka we wszechświecie. Wypełniona niemal epicką formą i romantyczną przestrzenią stanowi monumentalne osiągnięcie Clarke’a. Kosmiczna w swoim rozmachu nie tylko z nazwy.

Kolejna odsłona Wehikułu Czasu jest wciągającą i płynną lekturą, pozwalającą przenieść się czytelnikowi do całkiem odmiennego świata. Można odbyć podróż po Układzie Słonecznym bez wychodzenia z domu. Idealne połączanie science i fiction. Wymiar fantastyczny perfekcyjnie uzupełniany jest przez naukową rzeczywistość. Pozycja obowiązkowa dla fanów fantastyki.

Odyseja Kosmiczna 2010
Autor: Arthur C. Clarke
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 24 stycznia  2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.