Książkirecenzja książka

Antoni Ferdynand Ossendowski. Nieznanym Szlakiem

Antoni Ferdynand Ossendowski to postać jedyna w swoim rodzaju. Był doktorem nauk chemicznych. Wykładał na wielu uczelniach. Uczestniczył w wojnie domowej w Rosji, a także był otwartym krytykiem rewolucji sowieckiej. Najważniejsze jednak, że pozostawił po sobie wiele tekstów, które były owocami jego licznych niesamowitych podróży. Jego powieści i reportaże zawsze cieszyły się popularnością, choć w czasach PRL-u skazany został na zapomnienie. Współcześnie na półkach księgarni coraz częściej możemy znaleźć wznowienia jego najlepszych tekstów.

Jednym z nich jest zbiór opowiadań Nieznanym Szlakiem, którego wznowienie pojawiło się za sprawą Wydawnictwa Zysk i S-ka, w ramach cyklu Podróże Retro. W zebranych tu tekstach autor opisuje swoje niesamowite przeżycia i historie, których był świadkiem podczas swoich podróży po Europie, Azji i Afryce.

Co jednak takiego niesamowitego może być w takich historiach? Współcześnie wydawanych jest setki powieści podróżniczych i różnego rodzaju reportaży z całego świata. W zasadzie przed współczesnymi czytelnikami wszystko zostało już odkryte. Moc twórczości Ossendowskiego tkwi w czasach, w których poznawał nowe miejsca i spotykał ludzi, których losy opisuje. Jego twórczość przesycona jest egzotyką, ale ukazaną z ówczesnej perspektywy. Klimat, który tworzy rodzi się z wielkiej fascynacji pisarza miejscami, które odwiedza.
Ossendowski nie tylko przemierza miejsca, oferując, jak większość współczesnych podróżników, relację z tych podróży. On w formie bardzo prostego przekazu ukazuje dramaty ludzi, których spotyka na swojej drodze. Pokazuje ich tragiczne doświadczenia. Ich historie poruszają i zmuszają do refleksji.

Nieznanym Szlakiem to naprawdę świetna książka dla wszystkich spragnionych odkrywania świata. Dla tych, których poza geografią, kulturą i obyczajami, interesuje także aspekt historyczny z punktu widzenia człowieka, który w tamtych czasach żył i widział to, co opisuje. Opowiadania Ossendowskiego są bezcennym źródłem informacji na temat tego, jak kiedyś podróżowano i odkrywano nieznane wówczas zakątki świata.

Nieznanym Szlakiem
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu
Data Wydania: 2 kwietnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.