hotKsiążkirecenzja książka

George R.R. Martin. Gra o tron – recenzja

W świecie, gdzie pory roku nie działają prawidłowo, a zimy mogą trwajać całe życie, nadchodzi niebezpieczeństwo. Mroźna zima powraca, a na mroźnych pustkowiach na północy gromadzą się złowrogie siły, gotowe do ataku na królestwo. Tymczasem na południu władza królewska została zachwiana. Namiestnik królewski zostaje zamordowany. W tym chaosie klan Starków z Winterfell staje na rozdrożu. Surowi i nieugięci jak kraina, z której pochodzą, muszą teraz zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem. Lord Eddard Stark zostaje wezwany do stolicy, by objąć urząd namiestnika króla. Ta decyzja może doprowadzić do rozłamu w jego rodzinie i w całym królestwie.

Tak oto rozpoczyna się historia, która zrewolucjonizowała literaturę fantasy, inspirując miliony czytelników na całym świecie. Teraz, w nowej odsłonie, wydawnictwo Zysk i S-ka z dumą prezentuje rewelacyjne wydanie tej kultowej historii, na finał której z zapartym tchem czekają fani gatunku. Ta epicka saga, znana ze swojego bogatego świata, złożonych postaci i zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, od lat zachwyca i angażuje czytelników. Teraz, dzięki nowemu wydaniu, możesz ponownie zanurzyć się w tej niezwykłej opowieści i odkryć ją na nowo.

Świat wykreowany przez Martina robi ogromne wrażenie. W krainie Westeros, gdzie lato trwa całe lata, a zima mrozi duszę, toczy się bezwzględna walka o władzę nad Żelaznym Tronem. Szlachetne rody Starków, Lannisterów, Targaryenów i Baratheonów toczą ze sobą krwawe wojny, wykorzystując wszystkie możliwe środki, by zdobyć i utrzymać władzę. Ich intrygi i zdrady splatają się niczym mroczna sieć, pochłaniając w swoje sidła zarówno możnowładców, jak i zwykłych ludzi.

Gra o Tron jest swojego rodzaju wprowadzeniem do tego niesamowitego świata i wydarzeń, które wywrócą do góry nogami pozornie poukładane i stabilne królestwo. Książka wprowadza historie poszczególnych postaci, które będą towarzyszyć czytelnikowi nie tylko prze jedną powieść, ale i przez całą sagę. Z drugiej strony Martin nie boi się uśmiercać nawet najważniejszych bohaterów. Nie wolno się więc do nikogo przywiązywać, bo nie wiadomo czy na kolejnej stronie on nie zginie. 

Pierwszy tom sagi opowiada o losach Starków, których spokojne życie na północy rozbija prośba samego króla. Lord Eddard Stark musi objąć stanowisko królewskiego namiestnika. Poprzedni namiestnik zginął w tajemniczych okolicznościach. Niestety honor Starka nie pozwala mu zasłaniać oczu na to co się dzieje na dworze królewskim. Niestety powoduje to, że on i jego rodzina jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Na południu zaś potomkowie obalonych smoczych królów pragną zemsty i odzyskania tronu. Tylko jak to zrobić bez armii? Jedyna nadziej w dzikich hordach ze stepów.

Na północy zaś stoi ogromny mur, którego strzeże nocna straż. To właśnie Jon Snow, bastard rodu Starków, zostaje Nocnym Strażnikiem, chroniącym Westeros przed dzikimi za murem. Jednak nie tylko dzikich ludzi muszą obawiać się mieszkańcy Westeros. Nadciąga bowiem zima, za które przybywa pradawne zło, które chce zniszczyć ludzi zamieszkujących te krainy. 

Gra o tron to nie tylko opowieść o walce o władzę, ale także o zdradzie, miłości, zemście i przetrwaniu. To historia o ludziach, którzy stają przed trudnymi wyborami i muszą mierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. To epicka saga pełna zwrotów akcji, trzymająca w napięciu do samego końca.  Nie przegap więc okazji, aby zanurzyć się w świecie magii i miecza, gdzie dobro ściera się ze złem, a bohaterowie stają przed wyzwaniami, które sprawdzą ich siłę i odwagę. Sięgnij po nowe wydanie tej legendarnej sagi i daj się porwać w niesamowitą podróż, która na długo pozostanie w Twojej pamięci.

Gra o Tron
Autor: George R.R. Martin
Seria: Pieśni lodu i ognia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 23 kwietnia 2024

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.