Książkirecenzja książka

Piaski Diuny – recenzja

Brian Herbert i Kevin J. Anderson, kontynuatorzy dzieła Franka Herberta, zapraszają na fascynującą podróż do mrocznych zakamarków uniwersum Diuny. Siedem opowiadań, stworzonych specjalnie dla polskich fanów, odkrywa nieznane oblicza kultowego świata i rzuca nowe światło na znane już wydarzenia. Zbiór, podobnie jak poprzednie, tomy ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i uzupełnione zostały niesamowitymi rysunkami Wojciecha Siudmaka.

Pisaki Diuny to prawdziwa gratka dla miłośników sagi Herberta, którzy od lat podziwiają bogactwo i epicki rozmach serii. W zbiorze znalazło się 7 opowiadań: Ostrze krysnoża, Krew saudarkarów, Wody Kanly, Dwór imperialny, Czerwona zaraza, Ślubny jedwab oraz Skarb w Piasku. Zbiór ten pozwala odkryć kolejne sekrety rodu Atrydów, oraz poznać losy Fremenów. Wisienką na torcie jest możliwość zanurzenia się zanurz się w mrocznych zakamarkach imperium.

Opowiadania z uniwersum Diuny dają nam wgląd w różne zakamarki tego bogatego świata. Poznajemy bliżej tragiczne losy Szadout Mapes i obserwujemy, jak Arrakis staje się domeną Harkonnenów. Poznajemy również historię pułkownika Sardaukarów, który w przebraniu Harkonnena sieje terror w posiadłościach Atrydów. Pojawia się też Gurney Halleck, który po upadku Arrakin i śmierci Leto Atrydy walczy z rodem Harkonennów, utrudniając im wydobycie przyprawy.

Dwór Imperialny ujawnia historię wieloletniej walki Atrydów i Harkonnenów, a Czerwona Zaraza pokazuje początki Gildii Kosmicznej. Ślubny Jedwab to krótka scena z przygotowań do ślubu Leto Atrydy z córką arcyksięcia Armanda Ekaza. Każda z tych historii odkrywa przed nami nowe sekrety i pozwala spojrzeć na Diunę z innej perspektywy, choć nie wnosi nic zaskakującego do tego uniwersum.

Śmiało można powiedzieć, że Piaski Diuny na swój sposób wzbogacają świat wykreowany przez Franka Herberta. Nie są to jednak historie, które będą się bronić same w sobie. Bez znajomości Kronik Diuny nie mają one większego znaczenia. Dlatego istotne znaczenie mogą mieć dla miłośników Diuny, którzy będą dopatrywać się wielu ukrytych smaczków i nawiązań lub wytykać błędy twórcom.

Piaski Diuny Autor: Brian Herbert, Kevin J. Anderson Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis Gatunek: Fantastyka

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.