komiksrecenzja komiks

Pewnego razu we Francji. Tom 3 – recenzja komiksu

Pewnego razu we Francji to opowieść o Józefie Joanoviciu, owianym tajemnicą człowieku, który dla jednych był przestępcą, a dla innych bohaterem. Komiks ten, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, został stworzony przez duet Fabiena Nuryego i Sylvaina Vallee, a w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Historia rozgrywa się we Francji i ukazuje losy Joanovicia, który dorastał w sierocińcu, a następnie zbudował imponujące imperium biznesowe. Jego działalność budziła wiele kontrowersji, a on sam stał się postacią legendarną, balansującą na granicy dobra i zła. W praktyce jednak charakteryzował go cynizm i zwykły pragmatyzm. Starł się przewidywać jak potoczą się losy wojny i po której stronie stanąć. aby móc wykorzystać bogactwo, którego dorobił się na krzywdzie innych.

Tom trzeci ukazuje właśnie jego losy po wojnie. Jej cień wciąż ciąży jednak nad bohaterem. Teraz musi on zmierzyć się z wyzwaniami powojennej rzeczywistości, w której granica między dobrem a złem nie jest tak wyraźna, jak na polu bitwy. Rozliczenia z wrogami ojczyzny prowadzą do moralnych dylematów – kim jest prawdziwy bohater, a kim zdrajca? Komiks śledzi losy bohatera aż do jego śmierci, ukazując jak wojna naznaczyła jego życie i jak walczył z jej demonami w czasach pokoju. Pokazuje również trudny powojenny okres we Francji gdzie nic nie było tylko czarne i białe, a okres ten charakteryzował wszechobecny strach i chęć odwetu na kolaborantach.

Komiks ukazuje postać pozbawioną moralnych kompasów, dla której liczy się jedynie materialny byt. Zdobyty majątek, zyskany dzięki kolaboracji z okupantem, staje się obsesją, a jego utrzymanie priorytetem. Nawet pozorne wsparcie dla ruchu oporu ma na celu jedynie zabezpieczenie możliwości korzystania z bogactwa w przyszłości. Bohater, zdeterminowany przetrwaniem w czasach chaosu i okrucieństwa, zdaje się nie dostrzegać granic moralnych.

Bardzo męczące są dialogi, które odrywają czytelnika od istoty opowieści, nie wnosząc w zamian zbyt dużo. W zamian rysunki Sylvaina Vallée stanowią niewątpliwy atut tej opowieści. Ich mroczny i niejednoznaczny klimat idealnie współgra z treścią, tworząc atmosferę tajemnicy i niepewności. Pozwalają wczuć się w klimat tamtych czasów i miejsca. Vallee wykonał kawał dobrej roboty. Niestety za samą postacią Joano trudno się emocjonalnie identyfikować. 

Pewnego razu we Francji maluje ponury obraz moralnej degrengolady jednostki. Historia Joanovici, choć osadzona w konkretnych realiach, staje się uniwersalną opowieścią o ludziach, którzy w obliczu wojennej zawieruchy zatracają granice dobra i zła. Bohater, targany żądzą władzy i bogactwa, staje się oportunistą, gotowym na haniebne czyny, byle tylko osiągnąć swój cel. To jest istota tej historii i jej najważniejszy przekaz.

Pewnego razu we Francji. Tom 3
Twórcy: Fabien Nury, Sylvain Vallee, Delf
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 22 stycznia 2024

 

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.