Książkirecenzja książka

Fred Hoyle. Czarna Chmura – recenzja

Czarna Chmura, autorstwa Freda Hoyle’a, to klasyka science fiction, która łączy w sobie naukowe fakty z fikcją literacką. Opublikowana w 1957 roku, powieść opowiada o zbliżającym się do Układu Słonecznego gigantycznym obłoku międzygwiazdowym i jego potencjalnym wpływie na Ziemię. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Historia rozpoczyna się, gdy młody astronom, Thomas Marlowe, odkrywa na zdjęciach nieba dziwną ciemną plamę. Okazuje się, że jest to gigantyczny obłok pyłu i gazu, zmierzający wprost ku Ziemi. Naukowcy z całego świata gromadzą się w specjalnie utworzonym ośrodku badawczym, aby dowiedzieć się więcej o Czarnej Chmurze i jej potencjalnym zagrożeniu. Na czele zespołu staje niekonwencjonalny astronom Christopher Kingsley.

Przesłonięcie słońca może wywołać niewyobrażalne zmiany na naszej planecie. W obliczu nadchodzącej katastrofy, rząd brytyjski podejmuje szereg działań mających na celu ochronę ludności. Zbudowane zostają podziemne schrony, a ewakuacja staje się coraz bardziej realna. Wszyscy ciężko pracują aby zdobyć jak najwięcej informacji o obiekcie i zminimalizować szkody. Z czasem okazuje się, że prawda o tym nietopowym zjawisku jest całkiem odmienna i zmusza naukowców do zweryfikowania swoich poglądów na temat wszechświata.

Hoyle, będąc wybitnym i kontrowersyjnym astronomem, wplata w fabułę powieści wiele naukowych informacji. Opisuje m.in. strukturę obłoków międzygwiazdowych, ich wpływ na gwiazdy i planety, a także potencjalne zagrożenia, jakie mogą stwarzać dla życia na Ziemi. Jednocześnie autor nie zapomina o fikcyjnej stronie opowieści. Pośród naukowych rozważań pojawiają się wątki dotyczące ludzkich relacji, walki o przetrwanie i moralnych dylematów.

Czarna Chmura porusza również głębsze pytania o naturę życia, wszechświata i miejsce człowieka w nim. Hoyle zastanawia się nad pochodzeniem życia, możliwością istnienia pozaziemskich cywilizacji i moralnymi dylematami, jakie stoją przed ludzkością w obliczu katastrofy. W efekcie to znakomita powieść science fiction, która łączy w sobie naukową rzetelność z fikcyjną fabułą. To pozycja obowiązkowa dla miłośników gatunku, a także dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tajemnicach kosmosu.

Czarna Chmura
Autor: Fred Hoyle
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 23 stycznia 2024

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.