Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Wojciech Chmielarz. Prosta Sprawa – recenzja

Wojciecha Chmielarza chyba nie trzeba przedstawiać fanom literatury kryminalnej. Autor, który na dobre zapisał się w kanonie gatunku. Stworzył jednego z najbardziej bezkompromisowych i skutecznych stróżów prawa w polskim świecie kryminału. Mowa oczywiście o komisarzu Jakubie Mortce, który jest bohaterem całego cyklu powieści. Ostatnie jego książki to jednak niezależne od siebie fabuły, w których autor stawia na intrygujących bohaterów i naprawdę zakręcone, zaskakujące historie. Jego ostatnia książka, Prosta Sprawa, poza nietypową jak na autora fabułą, ma również wyjątkową genezę.
Wojciech Chmielarz zaczął ją pisać w czasie wiosennego lockdownu. Początkowo powstawała w odcinkach publikowanych na stronie na Facebooku. Jak sam twierdzi, nie do końca wiedział  w jakim kierunku to wszystko się posunie. Ostatecznie historia zyskała taką popularność, że autor dopisał kilka rozdziałów, pogłębił wątki i wydał w postaci papierowej książki, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Bohaterem jest bezimienna postać z Warszawskiego półświatka przestępczego. Nie znamy jego imienia i nazwiska, motywacji, ani kierunku jakim podąża. Wiemy tylko, że przybywa do Jeleniej Góry, aby oddać dług swojemu przyjacielowi Prostemu. Niestety Prosty znika w tajemniczych okolicznościach, a jego tropem idą lokalni gangsterzy. O ich niecnych zamiarach nasz bohater szybko się przekonuje. Jednak zamiast wyjechać z miasta postanawia na własną rękę znaleźć Prostego i wyciągnąć go z tarapatów. Mimo jednoznacznego tytułu sprawa ta nie będzie prosta.

Najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza to coś całkiem odmiennego od dotychczasowej twórczości autora. Autor nie komplikuje tej historii na siłę, choć fabularnie wcale nie jest ona prosta. Autor bardziej stawia tu na dynamikę niż na budowanie skompilowanych postaci z trudną przeszłością. Wręcz przeciwnie, poza małym wstawkami, wcale nie poznajemy przeszłości bohaterów.  Liczy się głównie tu i teraz.

Główny bohater postępuje zaś niczym Jack Reacher, bohater serii książek Lee Childa. Być może autor stworzy podobną serię o mścicielu, który podróżuje po kraju pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebują. Kto wie? Jak sam autor twierdzi, myśli już nad kontynuacją. Oby, bo bohaterów Prostej Sprawy naprawdę można polubić.

Prosta Sprawa
Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: sensacja
Data wydania: 14 października 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.