Arthur C. Clarke. Odyseja Kosmiczna 2001 – recenzja

Gdy Dom Wydawniczy Rebis rozpoczynał swój cykl Wehikuł Czasu, na pierwszy ogień poszła rewelacyjna historia Arthura C. Clarke’a Koniec Dzieciństwa, w której autor ukazuje kontakt ludzkości z obcą cywilizacją. Długo jednak musieliśmy czekać, aby dostać w tym cyklu najbardziej rozpoznawalną powieści Clarke’a – Odyseje Kosmiczną 2001.

Popularność tej historii Clarke zawdzięcza przede wszystkim kultowemu filmowi Kubricka pod tym samym tytułem. Fabuła obu tych historii jest niemal identyczna. Rozpoczyna się na sawannach Afryki u zarania ludzkości. Pojawia się tam tajemniczy monolit, który w znaczący sposób wpływa na rozwój ówczesnych stworzeń. W dwudziestym wieku na księżycu odkryty zostaje podobny monolit. Emituje on sygnał w głąb kosmosu.

Przeznaczenie zagadkowego sygnału postanawia zbadać załoga statku kosmicznego Discovery. Wyruszają oni w kierunki pierścieni Saturna. Załoga nie jest jednak do końca świadoma szczegółowego celu misji. Jedynie inteligentny pokładowy komputer, HAL 9000, posiada wszystkie dane. Problem zaczyna się w momencie gdy dochodzi do wnioski, iż załoga może mu przeszkodzić w realizacji głównego celu misji.

Odyseja Kosmiczna 2001 to epicka opowieść o odwiecznym pragnieniu ludzkości. Podzielona jest na kilka części. Początek to opis podniesienia małpoludów do rangi naczelnych przez kosmitów. Później przeskakujemy do roku 2001 i odkrycia enigmatycznego artefaktu na księżycu i podróż w kierunki nieznanego. Najciekawszy jest jednak wątek walki Bowmana z morderczym komputerem. No i oczywiście finał, czyli podróż Bowmana przez tajemnicze wrota i spotkanie z inteligentnymi istotami.

Śmiało można powiedzieć, że dzieło Clarke’a to klasyk science-fiction. Można oczywiście dyskutować na ile film Kubricka przyczynił się do sukcesu książki. Nie zmienia to jednak faktu, że historia ta jest arcydziełem samym w sobie. Można się czepiać formy czy stylu. Nie można jej jednak odmówić rozmachu i fenomenu, z którym każdy powinien się zmierzyć.

Odyseja Kosmiczna 2001
Autor: Arthur C. Clarke
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 9 sierpnia 2022

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.