Książkirecenzja książka

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat – recenzja

Najnowsza książka Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka jest swojego rodzaju kontynuacją i poprzedniego wspólnego projektu, jakim była publikacja Nadchodzi III wojna światowa. Autorzy analizowali światowy układ sił, napięcia na linii największych mocarstw, a to wszystko oczywiście przez pryzmat sytuacji Polski. Ich rozmowa przeprowadzona została jednak przed wybuchem wojny ukraińsko rosyjskiej.

W swoje najnowszej książce, niejako kontynuują ten temat, jednak kontekst ulega ogromnej zmianie. Sytuacja w Europie wywraca się do góry nogami. Za polską granicą toczy się regularny konflikt wojenny. Ogromna machina wojenna jaką miała być rosyjska armia, została mocno przeceniona. Ukraina po dwóch latach od zbrojnej napaści nadal się broni. Co jednak nie zmianie faktu, że Rosja tak łatwo się nie podda i nie wycofa. Historia dzieje się na naszych oczach.

Forma tej książki jest taka sama jak poprzedniej. Piotr Zychowicz prowadzi rozmowę z Jackiem Bartosiakiem. Analizują oni genezę obecnego kryzysu. Według nich Ukraina to dopiero początek. Zapowiedź trzeciej wojny światowej, o której pisali w poprzedniej publikacji. Na ile to realna zapowiedź przyszłych wydarzeń, a na ile granie na ludzkim strachu? Ciężko powiedzieć. Fakty są jednak niepodważalne. Układ sił na naszej planecie powoli się zmienia, co może przełożyć się na wiele zawirowań, z globalnym konfliktem włącznie.

Autorzy omawiają różne aspekty obecnej sytuacji. Od polityki przez gospodarkę do konfliktów zbrojnych włącznie. Opisują sytuację w Europie, ale i na Bliskim Wschodzie i dalekim Pacyfiku, gdzie Chiny zaczynają konkurować z obecnym hegemonem – Stanami Zjednoczonymi. Wskazują na militarny upadek Rosji, ale zaznaczają, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Należy pamiętać, że w swoim posiadaniu mają spory arsenał broni jądrowej. Pytanie tylko czy Putin jest zdolny do jej użycia.

Oczywiście autorzy nie pomijają znaczenia i interesu Polski. Czy jesteśmy bezpieczni. Czy poważnie należy traktować obietnice USA i NATO wobec naszego kraju? Jaką strategię powinniśmy przyjąć, aby uniknąć wojny, albo rozdawać w niej mocne karty? Czy modernizować naszą armię, czy liczyć na sojuszników. Te i wiele innych aspektów poruszają w tej długiej i merytorycznej rozmowie.

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat to wciągająca analiza obecnej sytuacji w Europie i na świecie. Mnóstwo trafnych analiz i błyskotliwych refleksji. Autorzy otwierają nam oczy na wiele tematów, które współczesne media przedstawiają w sposób lekko zawoalowany. Nie boją się mówić wprost na tematy niewygodne. Za to właśnie lubię Piotra Zychowicza, który niezależnie od politycznej poprawności zawsze ma swoje zdanie, które potrafi otworzyć nam oczy na postrzeganie rzeczywistości.

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat
Autorzy: Piotr Zychowicz, Jacek Bartosiak
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 11 listopada 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.