komiksrecenzja komiks

Gideon Falls. Grzechy Pierworodne – recenzja

Gideon Falls: Grzechy pierworodne to drugi tom rewelacyjnego cyklu Jeffa Lemire’a i Andre Sorrentino, wydanego nakładem wydawnictwa Mucha Comics. Gideon Falls to nieduże miasteczko, w którym dochodzi do serii morderstw. Wplątany w nie zostaje katolicki ksiądz, który przybywa do tej miejscowości w zastępstwie za zaginionego poprzedniego duszpasterza. Okazuje się, że sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana, a morderstwa związane są z tajemniczą i mroczną czarną stodołą, która co jakiś czas materializuje się, pozostawiając za sobą krwawe żniwo.

Pierwszy tom kończy się w poczuciu wielkiej niewiadomej. Twórcy nakreślili nam enigmatyczną historię, serwując tylko kilka informacji, które niby kierunkują opowieść, ale nie oferują nic jednoznacznego. Drugi tom pokazuje dużo więcej. Przede wszystkim dostajemy nowe iinformacje na temat genezy Czarnej Stodoły. Poza tym twórcy krzyżują drogi dwóch bohaterów, Nortona i księdza Willfreda, które w pierwszej części ukazane były w dwóch liniach fabularnych. Spotykają się oni w Czarnej Stodole, poznając jej sekret.

Mroczna i gęsta atmosfera wylewa się z każdego kadru

Twórcy ukazują również sekrety bohaterów, kreśląc dramatyczną przeszłość małego Nortona i tragiczne wydarzenia, do których przyczynił się ksiądz Willfred i które pchnęły go w ramiona alkoholizmu. Wszystko to zaś przedstawione jest w mrocznej i gęstej atmosferze wszechobecnego lęku i strachu. Groza wylewa się praktycznie z każdego kadru. Twórcy oferują straszną tajemnicę, dawkując czytelnikom informacje, budując zarazem napięcie aż do mocnego i zaskakującego finału.

Mocną stroną oprócz historii jest również obłędna grafika, której elementy charakterystyczne są jeszcze mocniej wyeksponowane niż w pierwszym tomie. Konwencja jest jednak taka sama. Mamy więc klasyczny wygląd postaci, osadzony mocno w rzeczywistości. Twórcy idąc jednak mocno w kierunku metafizyki stawiają na niepokojące obrazy wzbudzające lęk czy przerażenie. Oblane krwistą czerwienią kadry zatykają dech i wzbudzają podziw. Kadry są klasyczne prostokątne, jeżeli mamy wydarzenia realistyczne i przechodzą w bardziej rozsypane i chaotyczne im bardziej wydarzenia stają się fantastyczne i psychodeliczne. Wrażenie robi mnóstwo zauważalnych detali, mimo że kreska jest prosta. Całość zaś genialnie oddaje nakreślony w historii klimat.

Gideon Falls to historia enigmatyczna, mroczna i niepokojąca. Drugi tom daje kilka odpowiedzi na temat Czarnej Stodoły, ale pcha również mocno historię do przodu serwując zarazem kolejną serię pytań. Rewelacyjny horror, wobec którego ciężko przejść obojętnie. Zaskakuje, wciąga i trzyma w napięciu. Zachwyca bardziej stroną wizualną, jednak historia jest też na wysokim poziomie i rozwija się z każdą stroną. Czekamy więc co będzie dalej.

Gideon Falls. Grzechy Pierworodne
Cykl: Gideon Falls. Tom 2
Twórcy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 6 grudnia 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.