Książkirecenzja książka

Diuna. Dziedzic Kaladanu – recenzja

Dziedzic Kaladanu to trzeci tom Trylogii Kaladanu, kolejnej serii ze świata Diuny autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jak cała seria opatrzona jest rysunkami jednego z największych współczesnych polskich artystów – Wojciecha Siudmaka.

Fabuła tomu trzeciego skupia się wokół osoby Paula. Zarządza ona Kaladanem podczas nieobecności swojego ojca i władcy planety – Leto. Czternastoletni Paul wkracza do świat, którego sobie nawet nie wyobrażał, zarazem nieświadomie kreśli ścieżkę swojego przeznaczenia, która uczyni go Muad’Dibem.

W tym samym czasie sardaukarzy Cesarza pacyfikują kolejne światy i planety. Jak wiemy z Kronik Diuny, wskutek knowań Harkonnenów, skonfrontują się również z Atrydami. Poznajemy także dalsze losy Leto i Jessiki, którzy poza granicami Kaladanu kreślą historię, której finał również będzie miał miejsce w Kronikach, a wydarzeniach których Herbert nie wspominał. Wszystko to oczywiście w tle imperialnych intryg i politycznych przetasowań.

Dziedzic Kaladanu podobnie jak pierwszy tom nie zachwyca porywającą fabułą. Twórcy bardziej skupiają się różnych wątkach i rozbudowaniu ich, a prowadzą narrację tak, aby główną korzyścią czytania było odkrywanie historii i postaci wprowadzonych powieści Diuna Franka Herbert. Mamy więc mocny wgląd w relacje między takimi postaciami, jak Gurney Halleck, Duncan Idaho, Thufir Hawat i Wellington Yueh.

Choć do samej Diuny jest tu daleko, to całość świetnie wpisuje się jako zasadne wprowadzenie do Kronik Diuny. Trzeci tom mocnego political fiction rzuca coraz więcej światła na postacie i wydarzenia, które w oryginalnym cyklu tylko zostały zarysowane i jest zarazem dobrą kontynuacją o mocnym zwieńczeniem samej Trylogii Kaladanu, ukazującej losy trzech najważniejszych postaci Diuny.

Diuna. Dziedzic Kaladanu
Autor: Brian Herbert, Kevin J. Anderson
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Cykl: Trylogia Kaladanu
Gatunek: Fantastyka

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.