Książkirecenzja książka

Grzegorz Musiał. Dziennik włoski. Umbria i Toskania – recenzja

Umbria i Toskania to kolejna po Sycylii i Apulii. Abruzji. Rzymie część Dzienników włoskich, których autorem jest Grzegorz Musiał – poeta , pisarz i tłumacz z języka angielskiego. Relacja z wędrówki po sercu Italii ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Książka składa się z wędrówek, które autor odbywa w latach 2002-2007. Odwiedzał przepiękne miejsca, pełne wspaniałych krajobrazów i historycznego znaczenia. Zanurzając się w lekturze tego dziennika zobaczymy Orvieto, Asyż, Florencję, Perugię, Pizę i Sienę. Poznamy najwspanialsze miejsca w tych regionach i historie postaci, które kształtowały ich znaczenie.

W wędrówce autorowi towarzyszą starzy przyjaciele. Pomagają odkrywać znaczenie miejsc do których podróżują i odnajdywać sens tamtejszej kultury i sztuki. Czasami podążają popularnymi szlakami, a niekiedy trafiają do miejsc, których nawet nie ma co szukać w popularnych przewodnikach po Włoszech. Czasami jest poważnie, a czasami wesoło. Na pewno historia jest wciągająca i ciężko się od tych opowieści oderwać.

Autor pisze przede wszystkim w sposób stylistycznie przystępny. Trochę poetycko, trochę zawadiacko. Potrafi przyciągnąć czytelnika nie tylko samą opisem miejsca, ale i formą tej opowieści. Zestawia ze sobą piękno odwiedzanych przez siebie miejsc z niekiedy trudną historią. Dostrzega pewne detale, które na pierwszy rzut oka nie mają znaczenia, a on potrafi wydobyć z nich piękno i ukazać ich istotę.

Prezentuje niebezpieczeństwa zderzenia przeciwstawnych kultur i upadek wielu turystycznych miejsc, które zieją tandetą przygotowaną dla masy niewymagających turystów. Otwarcie mówi, że prawdziwe Włochy możemy zobaczyć tam, gdzie bezmyślne masy nie docierają. Coś może i jest na rzeczy.

Dziennik włoski to rewelacyjna lektura, dla tych co jeszcze Italii nie odwiedzili, ale i dla tych, którzy pragną zobaczyć coś więcej niż tylko przepełnione turystami miejsca z pierwszych stron przewodników.

Dziennik włoski: Umbria i Toskania
Autorzy: Grzegorz Musiał
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura piękna, literatura podróżnicza
Data wydania: 31 październik 2023

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.