Książkirecenzja książka

Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy (James Wyllie) – recenzja

Nie wiem jak wy, ale ja zdążyłem się już w życiu naczytać potężnych historycznych cegieł. Znaczy, nie zrozumcie mnie źle, uważam drugą wojnę światową i sylwetki nazistów za niemożebnie ciekawe zagadnienia, ale nie da się ukryć, że tysiącstronicowe opracowania biograficzne nie są czymś, co się czyta przesadnie przyjemnie do poduszki czy w kolejce u lekarza. I tutaj naprzeciw wszystkim historycznym świrkom, którym nie za bardzo chce się wsiąkać w jedną książkę na długie miesiące, pojawia się niejaki James Wyllie ze swoją publikacją pod tytułem Żony nazistów.

Nie jest tajemnicą, zwłaszcza patrząc na tytuł, jakich postaci dotyczy ta książka. Dużo bardziej warte wspomnienia jest to, w jaki sposób autor uporał się z przedstawieniem ich historii. A zrobił to w najciekawszy możliwy sposób – tak, że czytając opracowanie historyczne, czujemy się, jakbyśmy czytali niezwykle interesującą powieść beletrystyczną. Losy Margarete Himmler, Magdy Goebbels i kilku innych partnerek życiowych największych drugowojennych zbrodniarzy przeplatają się ze sobą, a narracja nie pozostawia nas ani na moment w poczuciu znużenia.
Sylwetki wspomnianych kobiet są nakreślone niejednoznacznie. Autor rzetelnie przedstawia fakty historyczne, ale w taki sposób, by skłonić czytelnika do refleksji, czy któraś z bohaterek była złą do szpiku kości osobą zapatrzoną w Hitlera, czy może kierowała nią tylko bezgraniczna miłość do – niestety – okrutnego, bezwzględnego męża. Opisane zostały ich losy od momentu poznania swoich mężów, aż do własnych śmierci.

Jest to pozycja, którą mogę polecić nie tylko największym fanom historii, bo jest na tyle przystępna, że spodoba się także tym mniej zafascynowanym drugą wojną światową czytelnikom. Książka jest rzetelna, emocjonująca, a przede wszystkim całkowicie obiektywna i w niezwykle ciekawy sposób nakreśla rolę żon zbrodniarzy w budowaniu potęgi III Rzeszy oraz przedstawia ich od niego prywatnej, niekiedy bardzo emocjonalnej i zagubionej strony.

Tytuł: Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy
Autor: James Wyllie
Wydawnictwo: Agora
Gatunek: Literatura faktu
Data premiery: 20.05.2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.