Książkirecenzja książka

Saga Rodu Porsche – recenzja

Marka Porsche rozpala do czerwoności nie jednego fana samochodów sportowych. Z jednej strony fascynujące auto, a z drugiej niedoścignione marzenie dla większości zwykłych zjadaczy chleba. Fenomen jakim stało się to auto, sprawia, że marka obrosła już niemal legendą.

Z legendą tej marki mierzą się dwaj niemieccy dziennikarze – Thomas Amman i Stefan Aust, którzy w swojej publikacji Saga Rodu Porsche nie tylko ukazują fenomen samego samochodu, ale zagłębiają przede wszystkim mit marki i ukazują długą i skomplikowaną historię rodziny Porsche. Rozpoczął ją Ferdinand, a kontynuował jego syn Ferry.

Choć sama książka w tytule ma nazwę jednego z najpopularniejszych samochodów sportowych, poza kilka wzmiankami skupia się raczej na całkiem odmiennej kwestii. Autorzy opisują w niej głównie twórców marki oraz jej wpływ na rozwój motoryzacji w XX wieku. Opowiadają o wzlotach i upadkach firmy, skandalach obyczajowych i malwersacjach. Nie przemilczają również długiej współpracy z Hitlerem i udziału w drugiej wojnie światowej.

Lektura historii rodziny Porsche nie jest jednolita. Autorzy skupiają się na wielu aspektach, które na przestrzeni niemal wieku kształtowały obraz marki. Jedne są ciekawe i intrygujące, a niektóre zwyczajnie nudne. Mowa tu oczywiście o finansowych i gospodarczych rozwiązaniach, które z punktu widzenia ogromnej fortuny są istotne, ale w porównaniu do walki o władzę, wyścigów samochodowych czy nawet okresu współpracy z narodowymi socjalistami, nie wzbudzają podobnych emocji.

Saga Rodu Porsche to publikacja w ogólnej ocenie ciekawa i intrygująca. Momentami może lekko nużąca, szczególnie końcówka, ale do przebrnięcia. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek, ale na pewno nie jest to książka dla wszystkich. Fani motoryzacji znajdą tu jednak coś dla siebie.

Saga rodu Porsche
Autor: Thomas Ammann, Stefan Aust
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: biografia
Data wydania: 25 października 2023

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.