komiksrecenzja komiks

Critical Role. Vox Machina. Początek – recenzja

Vox Machina to grupa poszukiwaczy, która kiedyś uratuje świat. Słowem kluczowym jest wyraz „kiedyś”. Teraz nawet się nie znają. Spotykają się w małym miasteczku Stilben, które położone jest w pobliżu bagien. Mieszkańców trapi dziwna klątwa, która wykańcza ich po kolei. Autorem scenariusza jest Matthew Cololville, a za obrazy odpowiada Olivia Samson. Historia zaś osadzona jest w świecie Critical Role, serialu internetowego, podczas którego grupa profesjonalnych aktorów głosowych gra w Dungeons & Dragons.

Przyznam szczerze, że nie miałem żadnego kontaktu ze wspomnianym serialem. Być może kiedyś będzie możliwość nadrobić zaległości w tej kwestii. Na początek musi jednak wystarczyć komiks Vox Machina, który powiązana jet bezpośrednio z serialem animowanym o tym samym tytule. Twórcy komiksu przedstawiają początki niezwykłej drużyny, która w serialu nie raz ratuje świat.

Historia rozpoczyna się od genezy zespołu. Każdy z bohaterów próbuje indywidualnie i na swój sposób powstrzymać zarazę targającą miastem. Dopiero jednak gdy połączą siły uda im się powstrzymać sprawców całego zamieszania. Fabuła sama  sobie jest przyzwoita i pokazuje, że nie jest to jednorazowa historia. Przed czytelnikami na pewno otwiera się wielki komiksowy świat zapoczątkowany serialem.

Prace Olivii Samson są bardzo ładne, nawet jeśli większość kadrów nakreślona została w odcieniach szarości i brązów. Momentami zauważalne są jednak intensywne przełamania wyrazistymi kolorami, które mocno kontrastują z monochromatycznym tłem.Postaci na pierwszym planie są szczegółowe, tło zaś często jest tylko dodatkiem, nic nie wnoszącym do całości.

Vox Machina. Początek jest nieco chaotyczna i prawdopodobnie łatwiejsza w odbiorze dla osób znających serial. Mimo to warto dać tej historii szansę, bo widnieje w niej spory potencjał. Zarówno w kreowaniu postaci jak i eksploracji świata przedstawionego, który może odkryć przed czytelnikami jeszcze mnóstwo tajemnic.

Critical Role. Vox Machina. Początek
Twórcy: Matthew Mercer, Matthew Colville, Olivia Samson, Chris Northrop
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks
Data wydania: listopad 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.