Książkirecenzja książka

Łukasz Czeszumski. Rio, Noc – recenzja

Łukasz Czeszumski, który  w 2015 roku zadebiutował książką Biały Szlak, powraca z kolejnym mocnym reportażem. Ponownie opowiada o Rio de Janeiro, które mocno go fascynuje. Reportaże przepełnione są ludzkimi dramatami i codziennością miasta, które posiada bardzo różne oblicza.

Z czym nam się kojarzą Brazylia i Rio de Janeiro? Przede wszystkim z karnawałem, gdzie w rytmach samby prawie pięć milionów ludzi bawi się na ulicach miasta. Niestety jest to przede wszystkim obraz kreowany w telewizji. Nikt tak naprawdę nie chce mówić o biedzie, narkotykach i morderstwach. Mimo to taka jest rzeczywistość: brutalna, ale prawdziwa.

Nie wszyscy jednak mówią o Rio jako raju na ziemi. Łukasz Czeszumski, zrywa z tym popularnym mitem. W swojej najnowszej książce Rio, Noc ukazuje mroczną stronę tamtejszej rzeczywistości. Zabiera nas w podróż do świata brazylijskiej przestępczości, kreśląc opowieści o różnych ludziach, których spotkał na swojej drodze. Czytamy historie gangsterów, dilerów, policjantów i płatnych zabójców.

Autor przedstawia świat rządzony przez gangi narkotykowe. Świat, w którym w codziennych strzelaninach ginie około dwudziestu osób. Świat narkomanów, i skorumpowanych policjantów, ale także zwykłych ludzi, dla których każdy kolejny dzień jest nie lada wyzwaniem i próbą przeżycia.

Przerażający obraz tego świata pogłębia styl autora. Dokładny, trafiający w samo sedno, w istotę problemu. Pomijający wszelkie niepotrzebne zapychacze. Autor nie pisze jednolitej historii. Przekazuje czytelnikowi obrazy poszczególnych ludzi, czy miejsc, ich ponurą codzienność naznaczoną biedą, strachem i przemocą. Dzięki temu historia układa się sama.

Rio, Noc to reportaż, który potrafi wywołać ciarki na plecach. Czyta się go jak powieść sensacyjną. Scenariusz do niej jednak napisało życie. Wraz z autorem odbywamy mroczą podróż do brutalnego świata przeciwstawności, gdzie przemoc skonfrontowana zostaje z zabawą. Rodzi to pewien dysonans, który kreuje niemal nierzeczywistość świata przedstawionego. Z tą różnicą, że to wszystko prawda.

Rio, Noc
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydawnictwo: CL Media
Gatunek: reportaż
Data wydania: 30 listopada 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.