hotKryminalna KulturacjaKsiążkipatronatrecenzja książka

Wojciech Wójcik. Bilet dla zabójcy – recenzja

Bilet dla zabójcy to kolejny elektryzujący thriller Wojciecha Wójcika, który już przyzwyczaił swoich czytelników do swoich mocnych i wyrazistych historii. Tym razem obserwuje społeczeństwo kolejowe, ukazując je przez pryzmat nocnych kursów pociągów i podziemi kolejowego dworca. Tu na pewno kryje się mnóstwo tajemnic, a w zakamarkach czai się śmierć.

Historia, jak przystało na rasowy kryminał, rozpoczyna się od morderstwa. W podziemiach Dworca Centralnego znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Rozbita czaszka wskazuje, że ktoś nie obszedł się z nim łagodnie. Śledztwo ujawnia, że nie było to pierwsze zabójstwo tego typu. Wszystkich zamordowanych łączy jeden wspólny element. Regularnie podróżowali tym samym pociągiem relacji Działdowo-Warszawa.

Morderca sprzed lat powraca!

Główną bohaterką jest Olga Bojko. Pochodząca z Ukrainy idealistka, która chce zmienić świat. Rozpoczyna swoją pracę w policji od szlifowania przysłowiowych krawężników. To ona znajduje zwłoki na terenie dworca. Dobra znajomość podziemi i ludzi tam przebywających staje się jej atutem w dołączeniu do świeżo zawiązanego zespołu śledczego. Jej ambicje i chęć awansu sprawiają, że szybko znajduje powiązanie z bieżącymi morderstwami i dokonanymi ćwierć wieku temu.

Niestety nie jest to koniec śledztwa, a trudny początek, który zaprowadzi bohaterów do tak zwanego ośrodka dla bestii. Przebywa tam seryjny zabójca z terenów kolejowych, który przekazuje śledczym ważną informację. Tylko pytanie, na ile można mu ufać? Z drugiej strony, nie można czekać, bo Trepanator jest coraz bliżej.

 

Autor nie tylko kreśli tu mocną, wyrazistą i nieprzewidywalną intrygę. Przedstawia historię przepełnioną dobrze skrojonymi, niejednoznacznymi postaciami, które w dużej mierze stanowią o jej sile. Każdy z bohaterów jest wyrazistą indywidualnością, a zarazem tajemnicą i każdy odgrywa konkretną rolę w fabule. Nikt nie pojawia się w niej przypadkowo.

Warto również podkreślić ciekawie zarysowane tło społeczne i ukazanie różnego rodzaju relacji międzyludzkich. Ten element jest mocną stroną każdej powieści Wójcika. Ukazując różne społeczności i grupy na światło dzienne wyciąga tajemnice, przywary i lęki. Nie inaczej jest i tym razem. Bilet dla zabójcy skupia się bowiem na środowisku kolejowym, które przez dziesiątki lat było mocno zamkniętym środowiskiem.

Bilet dla zabójcy to kryminał z rodzaju tych, które absorbują uwagę czytelnika od samego początku. Mocny, zakręcony, opatrzony dużą dawką stonowanej przemocy. Idealnie spełnia funkcję rozrywkową, ale przy okazji zmusza do refleksji. Najważniejsze jest jednak, że autor zrywa z utartymi schematami gatunku, dzięki czemu powieść pochłania się momentalnie, a ukazana w niej historia nie tylko intryguje, ale również zaskakuje. Polecam.

Bilet dla zabójcy
Autor: Wojciech Wójcik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 31 października 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.