grarecenzja gra planszowa

Wiedźmin: Stary Świat – recenzja gry

Wiedźmin: Stary Świat to kooperacyjna gra planszowa, która na polskim rynku ukazała się za sprawą wydawnictwa Rebel. Przeznaczona jest dla 1 – 5 osób, a inspirowana jest grą komputerową Wiedźmin. Gra rozbudowuje, obszerne uniwersum, które zapoczątkował Andrzej Sapkowski, kreując postać wiedźmina – Geralta z Rivii.

Z opisu wydawcy dowiadujemy się, że Wiedźmin: Stary Świat to przygodowa gra planszowa, która zabiera graczy w podróż po fantastycznym świecie pełnym niebezpieczeństw, tajemnej magii, mrocznych sekretów i niezwykłych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Akcja gry toczy się w uwielbianym przez fanów uniwersum Wiedźmina, wiele lat przed wydarzeniami z sagi o Geralcie z Rivii, w czasach, gdy plaga potworów trawiła Kontynent. Przeciwdziałać jej byli zdolni tylko wiedźmini – profesjonalni zabójcy szkoleni do walki z istotami wrogimi ludziom.

Zawodnicy wcielają się w wiedźmina należącego do jednej z pięciu szkół. Gra polega na osiągnięciu jak najwyższej reputacji. Aby to osiągnąć musimy walczyć z potworami, które opanowały świat. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość interakcji między bohaterami. Można walczyć między sobą, za co również podnosimy poziom reputacji, albo zwyczajnie możemy zagrać w kości.

Tura każdego gracza podzielona jest a trzy fazy. Ruch i akcje, walkę, medytację albo eksplorację oraz dobieranie i kupowanie kart. To właśnie dzięki posiadanej tali kart możemy zwiększać nasze możliwości ataku lub obrony. Dodatkowo możemy się również szkolić zwiększając swoje punkty ataku, obrony, alchemii i zdolności specjalnej (innej dla każdej szkoły). Aby zwyciężyć trzeba umiejętnie rozłożyć punkty szkolenia, ze zdobywaniem złota i walką z potworami. Zbyt szybkie zaatakowanie przeciwnika, gdy jesteśmy zbyt słabi, przekłada się na porażki. Z drugiej strony przeciwnik też nie śpi i może wykorzystać nasze zawahania. Gra polega na aktywnej rywalizacji pełną gębą.


Podstawowa gra dostępna jest w dwóch wersjach. Tańsza zawiera tylko figurki wiedźminów, a potwory prezentowane są na tekturowych znacznikach. W wersji delux dostajemy w zamian 28 figurek potworów, co już robi większe wrażenie. Cena jest jednak dużo wyższa. Czas gry jak podają twórcy to około 150 min. Początkowo jednak trzeba liczyć grubo ponad trzy godziny, szczególnie jak gra się w cztery lub pięć osób. Jak dobrze poznamy zasady może się w tym czasie wyrobimy. Wszystko jednak zależy od czasu, który poszczególni gracze poświęcają na swoje fazy.

Gra naprawdę potrafi wciągnąć. My jesteśmy już po pięciu rozgrywkach i po małej przerwie na pewno zagramy kolejny raz. Minusem na pewną są powtarzające się karty przygód, co niestety przekłada się na to że zapamiętujemy, które rozwiązania lepiej wybrać. Może w jakimś dodatku pojawi się nowy zestaw. Niestety będzie się to wiązało z kolejnym wydatkiem.

Wiedźmin: Stary Świat to gra przyjemna i klimatyczna, choć początkowo skomplikowana, a następnie w pewnych aspektach powtarzalna. Mimo to pozwala miło spędzić kilka godzin ze znajomymi w intrygującej rozrywce, w której trzeba się mocno wysilić aby zwyciężyć. Epicki rozmach tej gry w połączeniu z mrocznym klimatem i fascynującą przygodą sprawia, że można do niej powracać i bawić się rewelacyjnie.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.