hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkitop książka

TOP 10 Najlepsze Współczesne Polskie Kryminały według Czytelników MK

Prowadzona przez nas na Facebooku zabawa Wybieramy Najlepszy Współczesny Polski Kryminał, w ramach której przez kilka miesięcy wybieraliście w głosowaniach Wasze ulubione tytuły, dobiegła końca. Czas podsumować projekt. Prezentujemy ranking TOP 10 – Najlepsze Współczesne Polskie Kryminały według Czytelników Mechanicznej Kulturacji. Szczegółowe wyniki poszczególnych etapów znajdziecie TUTAJ

ZA WSPARCIE ZABAWY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU CZWARTA STRONA:

10. Ex aequeo: „Skaza” Zbigniew Zborowski / „Wada” Robert Małecki

Po 28 głosów w 1/8 finału zdobyły książki Skaza Zbigniewa Zborowskiego Wada Roberta Małeckiego. Pierwsza z tych pozycji to brutalny i bezkompromisowy kryminał stanowiący pierwszy tom przygód stołecznego oficera policji Bartka Koneckiego. W tej rozciągniętej na kilkadziesiąt lat historii autor zabiera nas w podróż do odległych krajów, oferując pełną napięcia intrygę. Druga książka stanowi kontynuację nagrodzonych losów Bernarda Grossa. Wielowątkowy kryminał ozdobiony jest bogatym tłem psychologicznym bohaterów. Historia trzyma w napięciu od samego początku i pozwala czytelnikowi znaleźć się w centrum mozolnego śledztwa, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi.
9. „Skaza” Robert Małecki

Druga powieść Roberta Małeckiego w tym zestawieniu to wydana przed rokiem Skaza, która została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału minionego roku. Jest tu wszystko, co rasowa historia z trupem w tle posiadać powinna – skomplikowana intryga, niejednoznaczny główny bohater i wyraziste małomiasteczkowe tło społeczne. Nic więc dziwnego, że od książki ciężko się oderwać.

8. „Łaska” Anna Kańtoch

Rozgrywający się na dwóch płaszczyznach czasowych kryminał Anny KańtochŁaska, znalazł się na ósmym miejscu w naszym zestawieniu. Autorka z zamiłowaniem do realiów PRL-owskich zabiera nas do brudnego świata i jego mrocznych sekretów. Zimna, niepokojącza, posępna powieść, do jakich przyzwyczaiła nas autorka w swoich kryminalnych dokonaniach (z powodzeniem pisze bowiem również prozę fantastyczną i nie tylko).

7. „Farma lalek” Wojciech Chmielarz

Drugi tom kryminalnych przygód Jakuba Mortki, który musi rozwikłać zagadkę makabrycznej zbrodni w niewielkim górskim miasteczku. Jak przystało na Chmielarza – otrzymujemy intrygujący kryminał będący pretekstem dla społecznego komentarza. Mroczna sceneria, bogate tło obyczajowe i jeden z najciekawszych współczesnych bohaterów polskiego kryminału, to największe zalety powieści.

6. „Wiara” Anna Kańtoch

Klimat, będący mieszanką Twin Peaks Fargo w realiach PRL-u. Misternie skonstruowana fabuła, rewelacyjnie nakreślone tło historyczno-społeczne, czarny humor i znakomite dialogi. To mroczny i brutalny kryminał, który czyta się niemal od deski do deski, bo nie sposób się od niego oderwać. Kańtoch świetnie odnajduje się w konwencji i potrafi umiejętnie wodzić czytelnika za nos. 

5. „Ostra jazda” Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej to zdecydowanie jeden z Waszych ulubionych autorów. Jego Ostra jazda to – jak sugeruje tytuł – mieszanka wybuchowa akcji, ironii, brudnej polityki, humoru i sensacji. Tą książką autor udowodnił ponadto, że równie dobrze co w scenerii retro, odnajduje się w realiach współczesnych, pozostając świetnym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości.

4. „Gra w oczko” Grzegorz Kalinowski

Gra w Oczko to wciągający kryminał, przepełniony humorem i brudem. Mimo, że pisany z lekkim przymrużeniem oka, pozwala czytelnikowi poznać zakulisowe rozgrywki wielkiego świata i związane z nimi konsekwencje. Wiele bowiem można zyskać, ale jeszcze więcej stracić. Kto się nie boi, może zasiąść do stołu, ale żeby nie skończyć z kulą w głowie, trzeba być wytrawnym graczem.

3. „Śmierć frajerom” Grzegorz Kalinowski

Trzecie miejsce w naszej zabawie zajmuje retro-kryminał Grzegorza Kalinowskiego otwierający jego popularny cykl. Śmierć frajerom to wyborna zabawa rozgrywająca się w brawurowo odwzorowanej Warszawie pierwszego kwartału XX wieku. Bohaterami tej historii są kasiarze, agenci, robotnicy, partyjni bojówkarze i różnej maści cwaniacy, z którymi odwiedzamy spelunki i knajpy, warszawskie kabarety, a nawet udajemy się w podróż pociągiem z Witkacym. Zręczne połączenie kryminału, sensacji, powieści historycznej i obyczajowej. 

2. „Masz to jak w banku” Ryszard Ćwirlej

Masz to jak w banku to powieść, która dotarła do samego finału naszej zabawy. Ostatnia z odsłon serii o poznańskich milicjantach Ryszarda Ćwirleja. Akcja osadzona w 1989 roku, świetnie oddaje okoliczności transofrmacji ze wszelkimi jej ozdobnikami. Jak na autora przystało – nie brakuje humoru i świetnych obserwacji przywodzących na myśl klasyki Barei. W tym wszystkim jest miejsce na zbrodnię i angażujący kryminału utrzymany w konwencji dobrej sensacji. 

1. „Żmijowisko” Wojciech Chmielarz

Bezkonkurencyjne w naszej zabawie pozostało Żmijowisko Wojciecha Chmielarza – doskonały kryminał będący opowieścią o zazdrości, nienawiści, pseudo miłości i szaleństwie. Autor doskonale wie, jak dramatycznymi zdarzeniami wpływać na czytelnika. Rozstawia odbiorców po przeciwnych stronach barykady, dając im „narzędzia”, dzięki którym mogą wczuć się w osoby związane z ukazaną tragedią. Świetnie poprowadzona opowieść i finał, który na długo pozostaje w pamięci.

KOLEJNE MIEJSCA:

12. „Ziarno Prawdy” Zygmunt Miłoszewski

13. „Trawers” Remigiusz Mróz

14. „Kręgi” Zbigniew Zborowski

15. „Ofiara” Max Czornyj

16. „Szmery” Piotr  Bojarski

17. „Trzydziesta pierwsza” Katarzyna Puzyńska

18. „Grzech” Max Czornyj

19. „Ważka” Małgorzata Rogala

20. Ex aequeo: „Grzech zaniechania” Małgorzata Rogala / „Gniew” Zygmunt Miłoszewski


ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 NAJLEPSZYCH SUPERBOHATERÓW WG CZYTELNIKÓW MK

top 10 najlepsi superbohaterowie

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

mecha1 Administrator