komiksrecenzja komiks

Raz & Na Zawsze. Monarchie w Wielkiej Brytanii – recenzja komiksu

Monarchie w Wielkiej Brytanii to trzeci tom tej opartej na legendach arturiańskich serii Raz & Na Zawsze, w której tacy twórcy jak Kieron Gillen i Dan Mora kreują mroczną wariację na temat staroangielskich postaci, które wszelkimi możliwymi sposobami próbują przeniknąć do współczesnego świata aby przejąc brytyjski tron.

Ostatnie kadry poprzedniego tomu wywracają sytuację w bohaterów i całej Wielkiej Brytania do góry nogami. Bridgette, Duncan i Rose próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Brytania została bowiem wciągnięta w zaświaty, gdzie krwiożercze potwory czają się w każdym zakamarku.

Jak by tego było mało w zaświatach dochodzi do wojny domowej. Uzurpator chce obalić Artura.Dochodzi do wielkiej bitwy, w której dwaj wielcy królowie stają na przeciw siebie. Wynik bitwy zmienia się w ostatniej chwili, ale losy Zaświatów i całej Brytanii nie zostają przesądzone. Bohaterowie próbują złapać się kolejnej deski ratunku. Czy im się to uda? Dowiemy się w kolejnych tomach.

Tom czwarty nie zmienia swojej konwencji.

Mityczni rycerze nie mają zaś nic wspólnego z bohaterskimi i wspaniałymi postaciami z arturiańskich legend. Silna władza i brutalna przemoc rządzą światem Artura. Trup ściele się tu gęsto, a krew, potwory i istoty z zaświatów nie są tu niczym zaskakującym. Co chwila ktoś jest rozczłonkowany, zeżarty albo rozerwany na strzępy.

Jeżeli chodzi o stronę graficzną to nic tu nie ulega zmianie. Mora w tej kwestii pozostaje nieugięty. Kreśli fantazyjne, mroczne i brutalne kadry, które idealnie komponują się z historią rodzącą się w głowie Gillena. Kreska jest dokładna i szczegółowa, a realistyczne obrazy konfrontują się z mroczną fantastyką. Wszystko zaś oblane jest wyrazistymi, żywymi kolorami.

Tom czwarty nadal potrafi przykuć uwagę czytelnika. Trzyma w napięciu i w oczekiwaniu na kolejne zwroty akcji. Przyciąga swoją mroczną fantazją, która prowadzi nas po zakamarkach mitycznego świata Brytów. I na pewno ma on jeszcze wiele do zaoferowania.

Raz i na zawsze. Monarchie w Wielkiej Brytanii
Twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora, Tamara Bonvillain
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 18 października 2023

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.