Książkirecenzja książka

Rama II. Arthur C. Clarke, Gentry Lee – recenzja

Rama II to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, wydana po raz pierwszy w 1989 roku. Jest to kontynuacja powieści Spotkanie z Ramą, która opowiadała o pierwszym spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Akcja Ramy II rozgrywa się 70 lat po wydarzeniach z pierwszej części. W tym czasie ludzkość poczyniła znaczne postępy w technologii kosmicznej, a także w dziedzinie nauk społecznych. Gdy do Układu Słonecznego ponownie przybywa statek Rama, ludzkość jest gotowa na spotkanie z obcymi. Na pokładzie statku kosmicznego Newton znajduje się międzynarodowy zespół naukowców i astronautów, którzy mają za zadanie zbadać Ramę.

Podczas badań naukowcy odkrywają, że Rama jest znacznie bardziej złożonym obiektem niż początkowo sądzili. Statek jest podzielony na trzy strefy, każda z nich ma swoje własne tajemnice. Zespół naukowców musi stawić czoła wielu wyzwaniom, aby rozwiązać zagadkę Ramy. Muszą zmierzyć się z niebezpiecznymi anomaliami grawitacyjnymi, a także z niespodziewanymi zwrotami akcji.

Książka jest pełna naukowych szczegółów, ale nie jest to nużące czytanie. Autorzy umiejętnie łączą naukowe wątki z wątkami fabularnymi, dzięki czemu książka jest zarówno pouczająca, jak i wciągająca. Książka jest również pełna emocji i dramatu. Zespół badawczy Newtona jest złożonym zbiorem postaci, które muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami i wyzwaniami. Clarke i Lee tworzą przekonujące portrety ludzkich emocji i zachowań.

Rama II to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów science fiction. Książka jest świetnie napisana, pełna emocji i fascynujących pomysłów. To klasyczna powieść, która będzie zachwycać czytelników jeszcze przez wiele lat.

Rama II
Autor: Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Seria: Wehikuł Czasu / Rama
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 30 września 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.