Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Eva García Sáenz de Urturi. Władcy Czasu – recenzja

Władcy Czasu to trzeci tom intrygującego cyklu kryminałów Evy Garcíi Sáenz de Urturi Trylogia Białego Miasta, zapoczątkowanego rewelacyjną Ciszą Białego Miasta. Miejscem akcji tej opowieści jest Alava – prowincja w północnej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kraju Basków, ze stolicą w Vitori.

Bohaterem książki jest Unai López de Ayala zwany przez przyjaciół Krakenem. Doświadczony przez życie policjant i profiler prowadzi najbardziej skomplikowane śledztwa. Teraz też nie będzie inaczej. Musi on bowiem rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw, popełnianych zgodnie z fabułą bestsellerowej powieści anonimowego autora, zatytułowanej Władcy Czasu. Średniowieczne modus operandi przeraża współczesnych stróżów prawa. Muszą się spieszyć, gdyż w bardzo brutalny sposób mordowane są kolejne ofiary. Jakby tego było mało, Kraken ma również osobiste problemy, z którymi musi sobie poradzić. W niebezpieczeństwie są bowiem jego najbliżsi.

Współczesna fabuła przeplata się z historią z roku 1192, gdy legendarny hrabia don Vela powraca po latach nieobecności do swojego rodzinnego miasteczka. Okazuje się, że w tym czasie jego brat poślubił jego narzeczoną i został kolejnym hrabią Vela. Po jego powrocie wszystko wywraca się do góry nogami. Zaczynają ginąć kolejni ludzi, a jakby tego było mało, miasto zostaje oblężone. Zaczyna się walka w obronie miasta, a w jego murach nadal krąży brutalny morderca.

Urturi w swojej nowości kolejny raz zabiera czytelników w wędrówkę po Alavie i jej zabytkach. Śledztwo zaprowadzi bowiem Krakena do wieży Nograro, ufortyfikowanego donżonu, od tysiąca lat nieprzerwanie zamieszkiwanego przez pierworodnego dziedzica rodu. Poznajemy kolejne przykłady historii, zabytków, wierzeń i legend związanych z tym malowniczym regionem.

Władcy Czasu to nietypowa historia morderstw, które z niesamowitym rozmachem nawiedzają przepiękne baskijskie miasto. Jest to zarazem kolejna cześć intrygującej trylogii, która opowiada o serii przerażających zabójstw, u których podstaw leżą ludzkie traumy z przeszłości, przeżycia z dzieciństwa, brak miłości i krzywdy, jakich doświadczają bohaterowie. Jest to również brawurowe podsumowanie całego cyklu, który nie tylko serwuje nam świetną kryminalną intrygę, ale jest niejako przewodnikiem po skarbach i historii Vitorii i Alavy.

Władcy Czasu
Autorka: Eva García Sáenz de Urturi
Cykl: Trylogia Białego Miasta
Wydawnictwo: MUZA
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 26 lutego 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.