Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Wojciech Chmielarz. Za Granicą – recenzja

Wojciecha Chmielarza chyba nie trzeba przedstawiać fanom literatury kryminalnej. Autor, który na dobre zapisał się w kanonie gatunku. Stworzył jednego z najbardziej bezkompromisowych i skutecznych stróżów prawa w polskim świecie kryminału. Mowa oczywiście o komisarzu Jakubie Mortce, który jest bohaterem całego cyklu powieści. Ostatnie jego książki to jednak niezależne od siebie fabuły, w których autor stawia na intrygujących bohaterów i naprawdę zakręcone, zaskakujące historie.

Nie inaczej jest z jego najnowszą książką, która ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. Autor kreśląc kryminalną intrygę, zestawia ze sobą dwa watki, które ukazane w odpowiedni sposób, zawsze potrafią wzbudzić kontrowersje. Mowa oczywiście o relacjach rodzinnych, a dokładnie relacjach współczesnych młodych małżeństw oraz wakacjach i wyjazdach rodzinnych. Ich połączenie niemal zawsze okazuje się tykającą bombą.

Bohaterami są Daria, Marek i ich czteroletni synek. Po całym roku ciężkiej pracy, wreszcie udaje się im wyrwać na wymarzony urlop w Chorwacji. Powiedzmy, że urlop, bo ograniczony budżet, nie do końca pozwolił im spełnić swoje marzenia. Mimo to jadą szczęśliwi, bo spędzą ten czas razem. Jednak już na samym początku nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Okazuje się bowiem, że Marek, dostaje nagłą, lukratywna ofertę i postanawia dwa dni poświęcić pracy. W tym czasie sfrustrowana Daria zbliża się do nowo poznanych sąsiadów, Szwedów. Zafascynowana ich beztroskim podejściem do życia, coraz śmielej oddaje się tkwiącym w jej wnętrzu pragnieniom i pożądaniom. W tym czasie zawalony pracą Marek nie zwraca uwagi, gdzie nowa znajomość zmierza.

Początek tej historii, ze smutkiem muszę przyznać, nie jest wciągający. Przez prawie połowę książki nie wiedziałem dokąd ta historia będzie zmierzać, szczególnie że wyjątkowo wziąłem ją w ciemno, nie czytając nawet oficjalnego opisu. Dopiero od połowy akcja zaczynała się zagęszczać, a autor serwuje nam to do czego nas przyzwyczaił, zabierając nas do świata zbrodni, kłamstwa i tajemnic i pozorów, które mocno wpływają na nasze postrzeganie świata.

Za Granicą to thriller o tragedii i próbie radzenia sobie w małżeńskich relacjach. Jest to także brutalna opowieść o sekretach i rodzinnych problemach, o decyzjach, które podejmujemy i życiu z ich konsekwencjami. Czasami są to błędne decyzje i przypadkowe, a czasami czynione świadomie i z premedytacją. Z tymi żyje się najciężej.

Za Granicą
Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek: thriller, psychologiczny
Data wydania: 31 maja 2023

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MARGINESY

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.