komiksrecenzja komiks

Departament Prawdy. Wolny Kraj – recenzja komiksu

James Tynion IV to twórca komiksów nagrodzony GLAAD Media Award i nominowany do nagrody Eisnera i autor wielu niesamowitych historii. Znany przede wszystkim z nietuzinkowych serii o przygodach Batmana, ale na swoim koncie ma również kilka autorskich serii, w tym wydaną w Polsce nakładem Non Stop Comic Coś Zabija Dzieciaki, powraca z kolejnym tomem Departamentu Prawdy.

Tym razem jednak nie kontynuuje przygód Cole’a Turnera, a skupia się na ukazaniu drogi na szczyt departamentu samego Lee Harvey’a Oswolda. Album składa się z kilku historii, na pozór niezależnych, które ukazują nie tylko splątane losy departamentu, ale i alternatywną historię świata przedstawionego w tej niezwykłej opowieści.

Dobro i zło. Te dwa elementy od zawsze ścierały się w świecie. W tym kierunku zmierza też fabuła Departamentu Prawdy. Intryga skupia wokół idei, pomysłów i teorii, które cały czas funkcjonują gdzieś w świecie i nakręcają swoich wyznawców. Przenikają one naszą kulturę, politykę, gospodarkę i władzę. Mocno wpływają na wygląd świata, w którym egzystują bohaterowie. Departament Prawdy musi się więc mocno napracować, aby świat pozostał taki jak ktoś go nakreślił.

No właśnie kto? I czy ta wizja musi być prawdziwa? Kto o tym decyduje? Kto kreował współczesny wygląd świata na przestrzeni wieków? A może przeszłość ludzkości i nasza historia tak naprawdę się nie wydarzyła? Na te pytania twórcy poniekąd dają odpowiedzi, ale zostawiają sobie również przestrzeń na pewną enigmę, która od samego początku byłą motorem napędowym tej historii.

Wizualnie jest zaś rewelacyjnie.  Z całości zaś wyłania się klimatyczny i przerażający obraz świata, w którym nie można być pewnym przyszłości. Nowością jest zaś fakt, że każdą z historii tym razem portretuje inny twórca. Dzięki temu nie popadamy w monotonię, a wręcz przeciwnie. Czytelnik zaskoczony jest kolejną historią na równi z artystyczną wizją poszczególnego rysownika.

Departament Prawdy, to komiks, który ukazuje nam znany świat w nieznanym świetle, przez pryzmat mrocznego thrillera, który na pewno zafascynuje niejednego czytelnika. Świata, którego przeszłość i przyszłość pozostają nieznane, a odwieczna walka dobra i zła ma ogromny wpływ na kształtowanie jego obrazu. Świata, który ma niezliczoną ilość tajemnic. Pytanie tylko, czy chcesz poznać na nie odpowiedzi?

Departament Prawdy. Wolny Kraj
Twórcy: James Tynion IV, Martin Simmonds, Aditya Bidikar i inni
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 22 marzec 2023

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.