hothot 2inneinne książkaKsiążkitop książka

TOP 10: Najlepsze polskie książki 2017

Czas na kolejne podsumowanie minionego roku na Mechanicznej Kulturacji. Dziś subiektywnie prezentujemy najlepsze polskie książki 2017 roku. Tradycyjnie czekamy na Wasze opinie i propozycje do rankingu.

ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KSIĄŻKI 2018
Córki Wawelu – Anna Brzezińska

Jedna z Dam polskiej fantastyki w tym roku dała się poznać z zupełnie nowej strony, oddając w ręce czytelników prozę historyczną z wyraźnym kobiecym zacięciem. Trochę to opowieść o kulturze i społeczności XVI wieku, trochę trzymająca w napięciu fabuła, w tle natomiast pięknie przedstawiony renesansowy Kraków. Nietypowe, ale szczególnie warte poznania.

 

Exodus – Łukasz Orbitowski

exodusNowa powieść Łukasza Orbitowskiego to książka z rodzaju tych, które bez ostrzeżenia chwytają za gardło i dają w gębę. Powieść drogi, powieść współczesna i przejmująco realistyczna. Historia gorzka i odpychająca, a jednocześnie sięgająca w głąb czytelnika, wydobywająca na wierzch jego własne demony, z których istnienia wolelibyśmy sobie nie zdawać sprawy.

 
Hodowca Świń – Anna Zacharzewska

Przejmujący choć może nieco przejaskrawiony obraz pracy w dużej korporacji. Hodowca Świń to mocna historia, w której ludzkie odruchy schodzą na dalszy plan. Czy w takim świecie istnieje jeszcze godność, moralność, czy nawet zwykła ludzka przyjaźń? Anna Zacharzewska prezentuje nam nowy, wielki świat biznesu, gdzie w dramatycznych okolicznościach do władzy dochodzą pierwotne ludzkie instynkty nakazujące przetrwanie za wszelką cenę.

 

Ojciec – praca zbiorowa

Dukaj, Orbitowski, Witkowski i inni znakomici autorzy polskiej sceny literackiej oraz jeden arcyważny temat – ojcostwo. To różne historie – niektóre zabawne, inne boleśnie gorzkie, wszystkie jednak chwytające za gardło. Dla jednych ojciec jest autorytetem, dla innych powodem do wstydu; dla jednych jest wzorem męskości, dla innych powodem zaburzenia własnej pewności siebie. To refleksyjne, przejmujące opowieści o miłości i nienawiści oraz roli mężczyzny w społeczeństwie, rodzinie, relacji ojciec-syn.

 

Płomienna korona – Elżbieta Cherezińska

W stacji TVP zadebiutowała właśnie Korona Królów, ale jak ciekawie opowiadać o losach polskich królów i rodzimej historii twórcy serialu mogliby się uczyć od Cherezińskiej, która doskonale potrafi wyważyć akcenty pomiędzy wątkami historycznymi a czystą rozrywką. W rezultacie po raz kolejny już autorka zaserwowała nam doskonałą zabawę osadzoną w realiach Polski Piastów.

 

Purezento – Joanna Bator

Pozycja obowiązkowa dla miłośników Japonii, ale nie tylko. Autorka kultowego już Japońskiego wachlarza powróciła do Kraju Kwitnącej Wiśni z nową książką, tym razem fabularną. Purezento to poruszająca opowieść o stracie i radzeniu sobie z nią, to opowieść o wychodzeniu na prostą. Napisana z niezwykłą łatwością, pełna krótkich zdań, książka dźwiga bardzo ciężki temat.

 

Republika świecidełek – Paweł Sajewicz

Republika Świecidełek jest trudną opowieścią o współczesnych dorosłych ludziach, którzy tak naprawdę nigdy nie dorośli. Żyją w społeczeństwie, które niczego od nich nie wymaga, ignoruje ich potrzeby i troski. Powieść Sajewicza znakomicie wpisuje się w aktualne problemy współczesnego świata, dotyka człowieka i jego roli w społeczeństwie, ukazuje jego zmagania z rzeczywistością.

 

Rdza – Jakub Małecki

W swojej nowej książce Małecki kreśli epicką, rozłożoną na kilka pokoleń opowieść o przyjaźni, miłości, bólu straty i tęsknocie. Wielka opowieść o Małej Ojczyźnie i jej mieszkańcach, z mocnym humanistycznym wydźwiękiem i iskrą nadziei zaszczepioną między wierszami.

 

W krainie dębów i krwi. Epopeja wołyńska – Jadwiga Skibińska-Podbielska

Stworzona z epickim rozmachem opowieść o naszych rodakach, o ludziach którzy mimo wielu zawirowań i przeciwności losu nie wyrzekli się swojej wiary i narodowej przynależności. Książka ukazuje życie i tragiczne losy mieszkańców Wołynia przez pryzmat ponad trzydziestu lat przemian, między 1913 a 1945 rokiem. To ważna i potrzebna powieść, która przywraca pamięć o tragicznej historii.

 

Zombie – Wojciech Chmielarz

Zombie pojawiło się już w naszym rankingu najlepszych polskich kryminałów, ale ostatecznie zasługuje także na miejsce wśród najlepszych polskich książek w ogóle. Druga część gliwickiego cyklu Chmielarza to bowiem mistrzowsko poprowadzona intryga z niejednoznacznymi bohaterami – kryminał niemal idealny, ale też po prostu świetna historia, od której nie sposób się oderwać.

 

 
 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

mecha1 Administrator