komiksrecenzja komiks

Raz & Na Zawsze. Sroczy Sejmik – recenzja komiksu

Raz i na zawsze to seria komiksowa napisana przez twórcę DIE, Kierona Gillena i narysowana przez Dana Morę, który odpowiada za rewelacyjne rysunki innego baśniowego komiksu Klaus. Seria, której pierwszy tom ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics, mierzy się z jedną z najbardziej rozpoznawanych legend. Mowa oczywiście o historii króla Artura i rycerzy okrągłego stołu.

Sroczy Sejmik to trzeci tom tej opartej na legendach arturiańskich serii. Jej bohaterowie nie mogą złapać nawet chwili oddechu. Po tym jak pokonali Beowulfa i Grendela nadal muszą liczyć się z kolejnymi atakami, nowych przeciwników. Mimo to nie stoją bezczynnie. Postanawiają przejąć inicjatywę, przeciwnik jednak nie odpuszcza. Merlin również szykuje swoje pionki do ostatecznej rozgrywki. Na celownik bierze mityczny artefakt – Graala, który ma mu pomóc pogrążyć świat w chaosie.

 
Trzeci tom nadal utrzymany jest w tej samej konwencji jak pozostałe.

Trup ściele się tu gęsto, a krew, potwory i istoty z zaświatów nie są tu niczym zaskakującym. Twórcy nie bawią się tu w żadne wygładzanie i ukrywanie brutalnych scen. Jednak wszystko w granicach dobrego smaku. Mityczni rycerze nie mają zaś nic wspólnego z bohaterskimi i wspaniałymi postaciami z arturiańskich legend. To prawdziwe potwory, które chcą przejąc władzę na rzeczywistym światem.

Z tą mroczą historią idealnie komponują się obrazy Dana Mory, który kreśli mroczny i potworny świat skontrastowany z naszą obecną rzeczywistością. Kreska jest realistyczna i szczegółowa, a rycerze króla Artura mimo, że są potworni i  odrażający to paradoksalnie potrafią zachwycić przerażająco pomysłowym wyglądem.

Raz i na zawsze to rozrywka pierwszego sortu. Pozytywnie zaskakuje i oferuje kilkadziesiąt minut świetnej zabawy, w której łączy klasyczne legendy arturiańskie z walką o władzę. Świetny, mroczny klimat tylko podsyca atmosferę, w której czytelnik całkowicie się zatraca. Zaskakuje również finał, który kreśli nowy rozdział w tej niecodziennej historii.

Raz i na zawsze. Sroczy Sejmik
Twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora, Tamara Bonvillain
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 12 kwietnia 2023

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.