Książkirecenzja książka

Arthur C. Clarke. Spotkanie z Ramą – recenzja

Gdy Dom Wydawniczy Rebis rozpoczynał swój cykl Wehikuł Czasu, na pierwszy ogień poszła rewelacyjna historia Arthura C. Clarke’a Koniec Dzieciństwa, w której autor ukazuje kontakt ludzkości z obcą cywilizacją. Długo jednak musieliśmy czekać, aby dostać w tym cyklu najbardziej rozpoznawalną powieści Clarke’a – Odyseje Kosmiczną 2001.

Teraz zaś dostajemy kolejną historię Clarke’a. Trochę mniej znaną, ale równie dobrą i obsypaną wieloma nagrodami. Mowa oczywiście o Spotkaniu z Ramą, które jest mega historią samą w sobie, ale i początkiem kolejnego cyklu science fiction. Autor ponad sześćdziesięciu książek o tematyce fantastycznej, kolejny raz kreśli wizję spotkania człowieka z obcą cywilizacją. Robi to oczywiście w sposób niezwykły i pomysłowy.

Akcja rozgrywa się w roku 2131. To w tym czasie w naszym Układzie Słonecznym pojawia się niezidentyfikowany obiekt, o niewyobrażalnych rozmiarach i pędzący z ogromną prędkością w stroną Ziemi. Ludzkość od pewnego czasu przygotowana jest na neutralizację tego typu obiektów zagrażających planecie. W tym jednak przypadku nie chodzi o zwykłą asteroidę. Jej regularny kształt nie pozostawia wątpliwości, co do pochodzenia. Pytanie tylko jakie zamiary ma cywilizacja, która wysłała ten obiekt w stroną Ziemi.

 

Na to pytanie odpowiedź ma znaleźć załoga Śmiałka, statku kosmicznego, który ma strzec planetę przed obiektami lecącymi w jej stronę. Kapitanowi i jego załodze udaje się przedostać do statku, lecz tam stają przed wielką tajemnicą, którą muszą odkryć. Eksploracja daje wiele odpowiedzi, ale generuje również mnóstwo pytań. Nie brakuje tu również mnóstwo koncepcji technicznych jak i opisów obcej cywilizacji. Liźnięty zostaje tu również wątek relacji między ludzkich, choć na tle epickiej wizji kontaktu ludzkości z obcą cywilizacją, wypada słabo.

Spotkanie z Ramą to kolejna powieść autora, w której opisuje spotkanie ludzkości z obcą cywilizacją. Oczywiście historia jest niezwykła i wciągająca, jednak na jej odbiór duży wpływ mają czasy, w których była napisana. Trzeba się mocno zagłębić w istotę tej powieści, aby odkryć jej znaczenie i przekonać na czym polega jej fenomen.

Kolejna odsłona Wehikułu Czasu jest wciągającą i płynną lekturą, pozwalającą przenieść się czytelnikowi do całkiem odmiennego świata. Można odbyć podróż po Układzie Słonecznym bez wychodzenia z domu. Idealne połączanie science i fiction. Wymiar fantastyczny perfekcyjnie uzupełniany jest przez naukową rzeczywistość. Pozycja obowiązkowa dla fanów fantastyki.

Spotkanie z Ramą
Autor: Arthur C. Clarke
Seria: Wehikuł Czasu / Rama
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 30 maja 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.