hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Dan Simmons. Piąty Kier – recenzja

Piąty Kier to najnowsza powieść Dana Simmonsa, jednego z najlepszych współczesnych pisarzy szeroko pojętej fantastyki. Autor Abominacji i Terroru, oddaje tym razem w nasze ręce powieść detektywistyczną osadzoną w wiktoriańskim klimacie twórczości Arthura Conan Doyle’a. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Vesper, a do kupienia jest wraz z innymi bestsellerami na TaniaKsiazka.pl

Historia zaczyna się, powiedziałbym, zwyczajnie, choć trochę enigmatycznie. Poznajemy pisarza, Henry’ego Jamesa, który planuje zakończyć swoje życie. Na moście nad Sekwaną, z tego desperackiego aktu, ratuje go, nie kto inny jak słynny Sherlock Holmes. To przypadkowe i wręcz nieprawdopodobne spotkanie jest początkiem szeroko zakrojonego śledztwa, które poprowadzi obu bohaterów do Nowego Świata.

Śledztwo rozpoczyna się od rozwikłania zagadki śmierci Clover Adams, żony Henry’ego Adamsa, potomka aż dwóch prezydentów USA, a zarazem przyjaciela Jamesa. Początkowo niechętny temu śledztwu Henry, pod wpływem nieopisanego daru przekonywania, słynnego detektywa, udaje się wraz z nim do Chicago. Banalna z pozoru sprawa samobójstwa prowadzi bohaterów na trop międzynarodowego spisku, które mocno odciśnie się w świadomości bohaterów.

Simmons już dawno udowodnił, że posiada ogromny warsztat twórczy. Oczywiście sama jego twórczość jest na swój sposób specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Choć tym razem nie kreśli mrocznych opowieści rodem z horroru, czy fantazyjnych historii, gdzie nauka przeplata się z fantastyką, to i tak jego wyobraźnia nie ma granic. Kryminalna intryga mocno osadzona jest w historycznych realiach, a historyczne postaci wchodzą i interakcję z bohaterami literackimi. Ta mieszanka jest naprawdę niezła.

Widać, że autor (jak w przypadku każdej swoje powieści), przeprowadził obszerny research. Na kartach tej powieści mocno dba o historyczne realia, równolegle wytykając nieścisłości w twórczości samego Doyle’a. Już sam ten fakt ukazuje jak dobrym pisarzem jest Simmons, który stawiając na historię i zawartą w niej intrygę, nie traktuje po macoszemu całego tła swojej powieści.

Nic więc dziwnego, że z jednej strony historia ta może przerażać swoim rozmachem, ale i fascynować nietypowym pomysłem. Początek jest trudny do przebrnięcia, lecz wysiłek na to poświęcony zostanie nagrodzony. Finał zachwyca, a Simmons kolejny raz udowadnia, że nie ma sobie mocnych.

Piąty Kier
Autor: Dan Simmons
Wydawnictwo: Vesper
Gatunek: kryminał, powieść detektywistyczna
Data wydania: 8 marca 2023

Piąty Kier można kupić w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.